Projektowanie ogrodów przydomowych

W dzisiejszych czasach pojawiła się trend na budowanie ogrodów na terenie własnej posesji. Jest on zaczerpnięty przede wszystkim z kultury zachodniej – w szczególności z Wielkiej Brytanii, gdzie odgrywają one ogromną rolę. Organizowane są nawet konkursy na najpiękniejsze ogrody, w których można wygrać darmowe wycieczki czy te pieniądze. W Polsce nie jest to jeszcze tak bardzo rozwinięte, ale już coraz częściej jesteśmy w stanie zauważyć, że ludzie poświęcają temu zagadnieniu możliwie jak najwięcej czasu. Niej jest to jednak taka prosta rzecz jak się nam może wydawać. Przede wszystkim będziemy musieli poświęcić sporo pieniędzy na założenie ogrodu. W ten cenie znajdować się będzie praca ogrodników, zakup roślinności oraz materiałów budowlanych i wykończeniowych. Sumarycznie mogą to być rzędy sięgające kilkunastu tysięcy złotych (chociaż wszystko i tak zależy od konkretnego projektu i wielkości ogrodu). Musimy więc się dobrze zastanowić czy jest nam to niezbędne do życia. Jeżeli nie będziemy się nim zajmowali lub nie będziemy mieli czasu to być może lepiej jest zrezygnować z tego pomysłu na rzecz np. wyposażenia domu.

Projektowanie ogrodów

Przede wszystkim powinniśmy posiadać projekt, który pozwoli nam na jak najlepsze wykończenie wszystkich rzeczy. Najważniejszą rzeczą będzie, abyśmy mogli ustalić na tej podstawie szacowane koszty oraz czas ile potrwa wykonanie takiego ogrodu. Ma to decydujące znaczenie i dlatego powinniśmy się nad tym zastanowić. Na etapie planowania możemy dowolnie wszystko zmieniać, ale w momencie, gdy ruszą już prace to może to być niemożliwe. Dlatego akceptacji dokonujmy tylko wtedy, gdy będziemy absolutnie pewni tego rezultatu. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest możliwość zagospodarowania tego terenu pod rekreację. Możemy wydzielić sobie obszar, na którym postawimy sobie altankę i rozłożymy meble ogrodowe. Pozwoli nam to na spędzanie wolnego czasu w ciekawej atmosferze i na świeżym powietrzu. Możemy też pomyśleć o miejscu na grill oraz wędzarnie.

Projekt ogrodu (sxc.hu)
Projekt ogrodu (sxc.hu)

Wyposażenie

Musimy pamiętać o tym, że samo założenie ogrodu to nie koniec problemów z nim związanych. Będziemy musieli poświecić jeszcze sporo czasu na jego pielęgnacje. Jest ona trudna, bo niekiedy będzie ona wymagała długotrwałej pracy. Przede wszystkim uciążliwe będzie koszenie trawnika – może zajmować sporo czasu, a czynność będziemy musieli powtarzać co kilka dni. W przeciwnym razie nie uda się nam zachować odpowiedniego wyglądu ogrodu, a czas pracy i wydane pieniądze pójdą na marne. Jeżeli nie będziemy mieli wolnej chwili, aby się nim zajmować to zawsze możemy korzystać z usług ogrodnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat