Recykling, czyli walka o czyste środowisko

Recykling jest obecnie tematem, który budzi naprawdę duże emocje. Jest to metoda, która pozwala na przetworzenie odpadów i ponowne ich wykorzystanie. W ten sposób można uzyskać kilka korzyści. Przede wszystkim nie marnujemy surowców naturalnych, które często są nieodnawialne. Ponadto nie poddajemy ich obróbce, dzięki czemu do atmosfery nie przedostają się trujące gazy i substancje – co zdarza się niemal zawsze jeżeli chodzi o procesy przemysłowe. Dodatkowo w ten sposób możliwe jest obniżenie kosztów związanych z dostawą danego surowca. Jeżeli zostanie on odzyskany to całość będzie kosztowała zdecydowanie mniej niż pozyskanie go ze złoża. Dla zwykłych ludzi jest to więc zauważalne w niższych cenach jakie można świadczyć na przykład w sklepach.

Recykling (sxc.hu)
Recykling (sxc.hu)

Recykling butelek szklanych

Jednym z najlepszych przykładów jest sprzedaż za kaucją napojów butelkowanych. Są one ponownie wykorzystywane do tych samych celów. Jedyną rzeczą, którą należy wykonać to zerwać etykiety oraz zdezynfekować ją od od środka i zewnątrz. Następnie będzie mogła zostać ona użyta do ponownego napełnienia. Jeżeli taka butelka znajdzie się w częściach np. będzie to rozbite szkło to możliwe jest przetransportowanie do huty, gdzie ponownie zostanie przetopione. Z niego następnie wykonane zostaną nowe butelki lub też inne elementy wytwarzane ze szkła. Takie działania dotyczą niemal wszystkich elementów jakie nas otaczają. Jest niewiele elementów, których nie da się przetworzyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

KOMENTARZE

  • Olga

    Recykling to super sprawa, tylko najpierw musimy wreszcie zacząć solidnie segregować odpady. Bez tego, nie będziemy mogli ich w pełni wykorzystać

  • Emil

    Fajnie, że ekologia idzie w dobrą stronę. Może niedługo uda się poprawić stan środowiska naszej planety, która umożliwia nam normalne życie i funkcjonowanie.

Wypowiedz się na ten temat