Sposób na oszczędność przy ogrzewaniu

Wielu właścicieli domów prywatnych dąży do tego, aby maksymalnie zmniejszyć opłaty za ogrzewanie. W okresie zimowym jest to naprawdę spore zobowiązanie finansowe, które jesteśmy w stanie dotkliwie odczuć. Czy istnieją więc sposoby, które pozwolą nam na zmniejszenie tych wydatków? Takich możliwości mamy naprawdę sporo. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić swój dom pod kątem nieszczelności. Jeżeli będą one występowały to nawet wydajne i tanie ogrzewanie będzie powodowało, że w domy będzie zimno. Będziemy więc podkręcali ogrzewanie i zużywali znacznie więcej energii niż potrzeba. To z pewnością przełoży się na większe opłaty. Jeżeli uda się nam wykryć przyczynę wycieku ciepła to będziemy mogli ją spokojnie wyeliminować i zaoszczędzić na rachunkach. Najczęściej są to nieszczelne okna, które należy albo zaizolować wokół ościeżnicy lub całkowicie wymienić.

Wyciek ciepła

Inną możliwością mogą być nieszczelności drzwi. Często o zimne powietrze dostaje się szczeliną pod drzwiami. Jeżeli chcemy pozbyć się tego efektu to powinniśmy zainwestować w drzwi pasywne. Jest to rozwiązanie, które stosowane jest w coraz większej ilości ekologicznych domów. Pozwalają one zachować ciepło w środku mieszkania i robią to naprawdę bardzo dobrze. Nie należą do najtańszych, ale w tym przypadku inwestycja jest zalecana, bo pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę dużo w przyszłości. Inwestycja wróci się już po kilku sezonach, a każdy kolejny będzie już czystym zyskiem. Inną możliwością będzie całkowita zmiana podejścia do pozyskiwania energii. Nie musimy korzystać przecież z rozwiązań, które wymagają zużywania paliwa czy poboru prądu. Jeżeli zastosujemy odnawialne źródła energii to będziemy mogli pozyskiwać ciepło niemal za darmo.

Drzwi pasywne to dobry sposób na oszczędność (sxc.hu)
Drzwi pasywne to dobry sposób na oszczędność (sxc.hu)

Odnawialne sposoby

Będzie nam ono służyło nie tylko do ogrzewania domu, ale również do podgrzewania wody. Będą to kolektory słoneczne, które wykorzystują promieniowanie słoneczne do tego, aby obniżyć nasze zobowiązania. Jest to rozwiązanie, które może być dofinansowane i dlatego jest to tak bardzo atrakcyjne. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze i jeszcze przyczynimy się do wspierania ekologii. Podobnym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która pozwala na jeszcze większe oszczędności (niestety przy jednoczesnym zwiększeniu nakładów inwestycyjnych). Jak widać jest wiele sposobów na oszczędzanie i jednoczesne zapewnienie sobie ciepłego i przytulnego domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat