Automatyzacja produkcji i transport bliski

W przemyśle wykorzystuje się wiele urządzeń, których zadaniem jest przyśpieszenie oraz zautomatyzowanie produkcji. Przede wszystkim są to wszelkie maszyny wytwórcze, które odpowiedzialne są za wytwarzanie danych elementów. Dzięki nim możliwe jest wyeliminowanie pracy ludzkiej, co w wielu przypadkach ma zasadnicze znaczenie i jest w stanie wpłynąć bardzo pozytywnie na szybkość wykonywanej pracy oraz jej precyzje. Ludzie nie są w stanie wykonywać pracy w takim trybie, ponieważ bardzo szybko się zniechęcają do monotonnej czynności. Objawia się to spadkiem wydajności i większą liczbą błędów. Maszyny w takim przypadku sprawdzają się znakomicie, ponieważ przez kilkanaście godzin są w stanie pracować bez żadnej przerwy – z taką samą wydajnością jak na początku. To powoduje, że możliwe jest znaczenie lepsze ustawienie planów przedsiębiorstwa, bo każdy dzień jest przewidywalny i da się on zaplanować. Takie rozwiązania naprawdę w naszym przypadku mają znaczenie i powinniśmy robić wszystko, aby dążyć właśnie do takiej sytuacji. Całością prac naturalnie zarządzać będzie człowiek. To w jego gestii będzie leżało ustawianie parametrów czy też uruchamianie takiej automatycznej linii produkcyjnej.

Automatyzacja produkcji

Pamiętajmy, ze takie rozwiązania nie powodują wzrostu bezrobocia. Takie osoby co prawda nie znajdują już pracy w takim segmencie, ale za to tworzy się zupełnie nowy rynek, który odpowiedzialny jest za budowanie takich urządzeń, ich projektowanie oraz wdrażanie w życie. Takie rzeczy naprawdę maja dla nas znaczenie i pozwalają na zdobycie takiej pracy, która nie będzie tak monotonna i powtarzalna. Naprawdę pracowanie w takich warunkach jest ciężki i każda osoba, która przynajmniej raz w życiu miała okazję pracować przy takiej linii dobrze wie, że nie da się tak wytrzymać na dłuższą metę. Aby takie linie automatyczne mogły w ogóle działać to konieczne są urządzenia służące do transportu bliskiego. W ten sposób możliwe będzie przemieszczanie takiego ładunku z jednego miejsce do drugiego bez udziału ludzi wszystko zostanie zaprogramowane we właściwy sposób. Do takich urządzeń zaliczyć można na przykład suwnicę. Dzięki niej w prosty sposób można przetransportować stosunkowo ciężkie elementy na drugą stronę hali, gdzie dalej będą one poddawane dalszej obróbce.

Przenośnik rolkowy służący do transportowania owoców (sxc.hu)
Przenośnik rolkowy służący do transportowania owoców (sxc.hu)

Transport bliski

Jedną z ważniejszych rzeczy będzie możliwość znalezienia takiego rozwiązania, które będzie sprawdzało się najlepiej w danym miejscu. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem są przenośniki rolkowe. To nic innego jak ciąg metalowych walców, które obracają się jednostajnie w pożądanym kierunku. Elementy znajdujące się na tych rolkach będą poruszały się wraz z nimi i w ten sposób możliwe będzie dostarczenie ich do dowolnego miejsca. Często takie rolki są powleczone jeszcze naciągnięta gumą, która sprawia, że transportowanie staje się łatwiejsze – takie rozwiązania często wykorzystywane są w supermarketach, gdzie mamy taśmy pozwalające na transport takich produktów aż do samej kasy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat