Badanie termowizyjne nieruchomości

Kupując stary dom tak naprawdę nigdy nie wiemy w jakim będzie on stanie. Może okazać się, że wymaga on całkiem sporej ilości pracy, aby wszystko mogło funkcjonować w prawidłowy sposób. Dlatego też przed zakupem warto jest dobrze go obejrzeć i wykonać też inspekcję. Dzięki temu unikniemy typowych problemów, które zdarzają się przy kupowaniu starych domów. Często zdarza się, że właściciele próbują zatuszować niedoskonałości po to, aby móc otrzymać lepszą cenę. Takie coś jest oszustwem, ale niestety zdarza się to nagminnie. Dlatego też musimy polegać tylko na własnym osądzie. Wiadomo, że kupując stary dom będziemy musieli w niego zainwestować. Wiele rzeczy z definicji będzie już wymagało zmiany np. instalacje. Przez lata na pewno stały się przestarzałe, a korzystanie z nich może być zagrożeniem dla zdrowia lub nawet życia (szczególnie w przypadku prądu elektrycznego). Jeżeli zdecydujemy się na zakup takiej nieruchomości to musimy się przygotować na bardzo ciężką pracę.

Minimalizacja kosztów remontu

Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakiej należy pamiętać jest więc minimalizowanie kosztów. Jeżeli okaże się, że dom jest nieszczelny i dochodzi do wnikania chłodnego powietrza z zewnątrz to nie pozostanie nam nic innego jak sprawdzić co odpowiada za taki stan rzeczy. Jak można zrobić to tanio i szybko? Wykorzystując do tego kamerę termowizyjną. Jest to najlepszy sposób na diagnostykę domów pod kątem izolacyjności termicznej. Aby wykonać takie badanie musimy poczekać na chłodniejszy dzień. Wtedy zabieramy urządzenie przed dom i je włączamy. Po ustawieniu obiektywu w kierunku domu zaczniemy rejestrować obraz. Będzie on pokazany za pomocą kolorowych plam. Kolory od niebieskiego i zielonego reprezentują niskie temperatury, a pomarańcz i czerwień temperatury wysokie. Możemy też za pomocą takiego urządzenia odczytać dokładne wskazanie w konkretnym punkcie. Na podstawie takiego obrazu bardzo łatwo można znaleźć miejsce, które będzie powodowało problemy.

Kamera termowizyjna (pixabay.com)

Badanie kamerą termowizyjną

Cały dom od zewnątrz powinien być w jednym kolorze – gdzieś w okolicach koloru zielonego. Jeżeli na ścianie zacznie pojawiać się obszar, który pod względem koloru będzie przesunięty bardziej w stronę koloru pomarańczowego to będzie nasz wyciek. Taki obszar może pojawić się na przykład wokół okien i drzwi, ale nie tylko. Może okazać się, że ściana jest spękana i nie posiada żadnej dodatkowej izolacji. To właśnie w takim miejscu dochodzić będzie do wycieku. Będziemy musieli się tym zająć, aby od razu możliwe stało się zamieszkanie w takim miejscu. Wyeliminowanie uszkodzeń pozwoli nam też na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Jak widać – znajdujemy same plusy wykorzystania takiego rozwiązania. Całość nie będzie trwała zbyt długo a samo badanie jest naprawdę bardzo łatwe. Wyniki widzimy od razu i są one obrazowe. Nie ma nawet zbyt wielu możliwości, aby odczyty mogły zostać zinterpretowane inaczej niż ma to miejsce na wykonanym nagraniu. Kamery termowizyjne stonowane są nie tylko w budownictwie, ale też w energetyczne oraz zastosowaniach przemysłowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat