Botnet – mało znane zagrożenie dla naszego komputera

Internet stanowi dla nas podstawowe źródło informacji. Dzięki niemu wiemy gdzie jest naprawa zmywarek Warszawa Praga Południe czy też jak naprawić telewizor. Ułatwia nam codzienna pracę, komunikację czy też zapewnia rozrywkę. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę na jak wiele zagrożeń jesteśmy narażeni w sieci.

Złośliwym oprogramowaniem, o którym często nawet nie wiemy jako użytkownicy internetu jest botnet. Jest on siecią połączonych ze sobą komputerów za pomocą wirusa. Właściciele i korzystający z danych komputerów nie zdają sobie z tego oczywiście sprawy. Zainfekowany sprzęt nazywany jest komputerem zombie. Twórca wirusa jest w stanie kontrolować zombie wykorzystując je do niecnych celów w postaci wykradania danych, rozsyłania spamu, ataków DDoS oraz inwigilacji i oszustw internetowych.

Do zawirusowania komputera może dojść za pomocą maila lub wiadomości na komunikatorze, a także poprzez dziury w oprogramowaniu. Coraz częściej tworzone są coraz mniejsze botnety, a co za tym idzie trudniej wykrywalne.

internet niesie ze sobą zagrożenia(sxc.hu)
internet niesie ze sobą zagrożenia(sxc.hu)

Jeżeli nasz komputer wykazuje podwyższoną aktywność dysku twardego oraz użycie łącza sieciowego, a dodatkowo niektóre funkcje (np. menedżer zadań) są niedostępne może to świadczyć, że nasz komputer jest zombie.

Podstawą obrony przeciwko tego typu złośliwemu oprogramowaniu jest sprawny i dobry antywirus, a także nieotwieranie maili i wiadomości od nieznanych i podejrzanych adresatów.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

KOMENTARZE

  • Bolek

    Jak sprawdzić, czy mój komputer jest zainfekowany? Podwyższona aktywność dysku twardego nie musi przecież zawsze oznaczać wirusa… Skąd mam wiedzieć, że mój antywirus poradzi sobie z botnetem?

  • Kalter

    Pierwszy raz słyszę o takim zagrożeniu. :O

Wypowiedz się na ten temat