Czym są księgi rachunkowe i jakie mają znaczenie w prowadzeniu finansów firmy.

Własna firma to oczywiście ogromne udogodnienie i doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć działanie na własny rachunek. Jednakże praca dla siebie to nie tylko duża wygodna i znacznie większe zyski ale także ogromna odpowiedzialność. Niezależnie od tego, czy zatrudniamy trzydziestu pracowników czy prowadzimy działalność jednoosobową, ciąży na nas obowiązek prowadzenia firmy zgodnie z prawem i uczciwe rozliczanie się z finansów. Dlatego też każda firma ma obowiązek prowadzenia księgowości. Rodzaje księgowości są różne, w zależności od wielkości firmy, ilości zatrudnionych pracowników, zysków a także branży. Wszystkie rodzaje księgowości łączy jednak jedno – obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Księgi przychodów i rozchodów.

3

Jest to domena tak zwanej księgowości uproszczonej. Księgowość uproszczona przeznaczona jest dla niewielkich firm i działalności jednoosobowych. Polega ona na tym, że zapisujemy w księgach wszystkie zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w firmie: zarówno przychody jak i rozchody. Przychody to oczywiście zyski czyli wartości sprzedanych towarów i usług. Do rozchodów zalicza się natomiast wynagrodzenia pracowników, koszty zakupu materiałów, transportu i usług. Są to tak zwane koszty uzyskania przychodów. Nie zalicza się jednak do nich opłat za media a także kosztu wynajmu biur czy magazynów. Na końcu okresu rozliczeniowego – miesiąca, dokonuje się podliczenia zysku, czyli od wpływów odejmuje się koszty uzyskania przychodu. Od uzyskanego zysku płacimy podatek. Księgi przychodów i rozchodów możemy prowadzić samodzielnie, jednakże jeżeli chcemy mieć gwarancję rzetelności – lepiej zrobi to biuro rachunkowe Bydgoszcz.

Księgi rachunkowe księgowości pełnej.

2

Księgowość pełna to domena firm i przedsiębiorstw o znacznym zysku i dużej licznie pracowników. Poza prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, firmy podlegające pod księgowość pełną muszą także sporządzać sprawozdania finansowe, rachunki przepływów pieniężnych i zmian w kapitale własnym. Każdy wydatek i wpływ księguje się dwukrotnie w dwu różnych księgach. Do wykonywania takich skomplikowanych operacji konieczny jest wykwalifikowany księgowy. Nie warto robić tego samodzielnie.

W prowadzeniu finansów firmy konieczna jest biegła wiedza ekonomiczna oraz prawna a także duża skrupulatność i dokładność. W zdecydowanej większości przedsiębiorcy zlecają to zadanie biurom rachunkowym albo zatrudniają samodzielnych księgowych. Tylko takie rozwiązanie daje gwarancję niezawodności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat