Czystek – skuteczny lek w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

W dobie chorób cywilizacyjnych, wobec których współczesna medycyna nadal jest bezsilna, zdrowie stało się ogromną wartością i głównym celem naszego życia. Utrzymanie ciała w dobrym zdrowiu przez długie lata to kwestia, która spędza wielu cywilizacjom sen z powiek. Stąd lansowany od kilku lat bardzo intensywnie model zdrowego stylu życia, zakładający racjonalną dietę i aktywność fizyczną, a także odwrót od chemicznych środków farmakologicznych w stronę metod naturalnych, czyli ziołolecznictwa.

Powrót do źródeł.

2

Współczesne cywilizacje krajów wysokorozwiniętych zażywają zbyt dużo antybiotyków i środków przeciwbólowych. Efektem tego są narodziny bakterii lekoopornych, kłopoty z systemem immunologicznym i ogólne osłabienie organizmu. Nikogo nie dziwi więc, że coraz częściej możemy spotkać się z ogólną niechęcią do chemii i zwrotem w kierunku ziół. I nie chodzi tutaj nawet o leczenie ziołami ale o zakrojone na szeroką skalę działanie profilaktyczne przy użyciu ziół. Tutaj od pewnego czasu króluje jedno zioło o zaletach nie do przecenienia. Zioło, które dostaniemy a każdym sklepie zielarskim i sklepie ze zdrową żywnością. Tym ziołem jest czystek.

Prozdrowotne działanie czystka.

3

Czystek (Cistus Incanus) to zioło pochodzące z obszarów basenu Morza Śródziemnego i Azji Zachodniej. W Polsce zioło to nie występuje w warunkach naturalnych a jedynie w uprawie. Czystek jest zaliczany to roślin o szczególnie dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Działa wspomagająco na układ odpornościowy, ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antyalergiczne. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, usuwa z organizmu metale ciężkie, rozpuszcza zatory i zakrzepy krwi. Wszystkie te dobrodziejstwa czystek zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości polifenoli i antyoksydantów. Polifenolom przypisuje się intensywne działanie antybakteryjne a nawet antynowotworowe, przeciwutleniacze zaś neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, uszkadzających komórki organizmu. Warto wiedzieć, że wolne rodniki to nie tylko przyspieszenie procesów starzenia się, ale także zdecydowanie zwiększone ryzyko miażdżycy a nawet nowotworu. Dlatego też tak ważne jest, aby starać się przeciwdziałać tym niekoniecznie dobrym procesom.

Czystka spożywa się w formie tradycyjnego naparu z liści, czyli jak zwykłą herbatę. Co ciekawe, napar z czystka jest znacznie zdrowszy niż zielona herbata, która jak dotąd była uznawana za najlepszy napój w walce z wolnymi rodnikami. Czystek jest rośliną całkowicie bezpieczną, która nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Mogą ją stosować wszyscy – poczynając od dzieci a kończąc na osobach starszych. Na efekty terapii trzeba jednak poczekać. Zioła działają powoli ale za to całkowicie bezpiecznie i do tego niezwykle skutecznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat