Dane cyfrowe i w wersji papierowej

W dzisiejszych czasach większość danych przechowywana jest na dyskach twardych komputerów. Korzystamy z tego rozwiązania, ponieważ jest wygodniejsze i daje szybszy dostęp do poszukiwanych informacji. Jeszcze do niedawna to papierowe archiwa były najpowszechniejsze, ale stopniowo się od tego odchodzi. Oczywiście nigdy nie zostaną one wyparte całkowicie, ponieważ np. podpisywanie umów odbywa się niemal wyłącznie w tradycyjny sposób. W polskim prawie istnieje zapis, że muszą być one przechowywane przez okres 10 lat i dlatego same tylko umowy o pracę mogą zajmować całe archiwum – w przypadku, gdy firma jest duża i jest rotacja pracowników. Dane komputerowe zajmują znacznie mniej miejsca, bo dużej wielkości archiwum można zmieścić spokojnie na dysku twardym. Problemem jest natomiast usuwanie danych z takiego nośnika – wydaje się to bajecznie proste, ale nie zawsze takie jest.

Dysk twardy

Osoby, które nie mają wykształcenia informatycznego są przekonani, że usunięcie danych za pomocą polecenia „usuń” powoduje ich wymazanie na zawsze. Tak naprawdę takie dane są w dalszym ciągu zapisane na nośniku i mogą zostać odczytane np. w specjalnych laboratoriach. Niekiedy nawet wielokrotne sformatowanie dysku nie jest gwarancja tego, że dane zostaną stamtąd wymazane. Dlatego jeżeli mamy jakiś dysk, którego chcemy się pozbyć to nie możemy usunąć danych i wrzucić go do śmietnika. Będziemy musieli oddać go do specjalnej firmy, która zajmuje się usuwaniem takich nośników. Dysk jest rozmagnesowywany za pomocą potężnego magnesu, a później mielony. Tylko taki sposób daje gwarancję na pozbycie się danych. O wiele prościej jest to zrobić z papierową dokumentacją, której można się pozbyć na wiele sposobów.

Segregatory z dokumentacją (sxc.hu)
Segregatory z dokumentacją (sxc.hu)

Firmy

Większość firm usuwa ją samodzielnie. W każdym biurze są niszczarki hsm, które służą właśnie do pocięcia ich na drobne kawałeczki. Odczytanie takich danych jest niemal niemożliwe i dlatego wystarczy wykorzystać taki sprzęt. Jeżeli danych jest więcej i usunięcie ich zajęłoby zbyt wiele czasu to wykorzystuje się piece, w których można je spalić na popiół. W ten sposób odzyskanie danych jest już zupełnie niemożliwe, a my nie musimy obawiać się, że dane zostaną przechwycone przez niepowołane osoby. Warto w tej kwestii wykazać się rozsądkiem i robić tak, aby nie narazić się na problemy ze strony prawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat