Dbajmy o ochronę i bezpieczeństwo środowiska

W ostatnich latach bardzo wiele mówi się na temat ekologii i ochrony środowiska. Jest to jedno z najważniejszych zagadnień, które mają na uwadze nie tylko dobro nasze, ale też przyszłych pokoleń. Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci czy wnukowie mieli dobre warunki do życia to musimy o tym pomyśleć już teraz. Później będziemy mieli zbyt mało czasu, aby móc o wszystkim pomyśleć. Na szczęście ludzie uświadomili sobie w porę, że szkodzimy swojej planecie i że w prosty sposób możemy sprowadzić na siebie kataklizm, który doprowadzi do wyniszczenia planety. Już teraz widać, że są miejsca na naszym globie, które nie nadają się do życia. W Polsce również jest wiele takich miejsc, które są po prostu jedną wielką chmurą spalin i kurzu, a normy dla szkodliwych związków są przekroczone wielokrotnie. To wszystko powoduje, że powstają nowe choroby, które wyniszczają ludzi od środka. Dlatego jeżeli chcemy pozostać zdrowi i dać taką możliwość przyszłym pokoleniom to możemy się przysłużyć temu szczytnemu celowi.

Zanieczyszczenia

Przede wszystkim jeżeli chodzi ochronę gleb, które również są bardzo zanieczyszczone, a to głównie przez lenistwo ludzi. Nie trzeba długo szukać, aby znaleźć tzw. dzikie wysypiska. Są to miejsca (najczęściej w lasach), gdzie ludzie wyrzucają nielegalnie odpadki. Robią to, aby uniknąć opłaty za wywóz śmieci. Wiadomo więc, że są to osoby mieszkające w domach prywatnych, bo osoby mieszkające na osiedlach mają wywóz śmieci wliczony w czynsz i mogą bez problemów wyrzucać je do zbiorczego kontenera. Są też osoby (głównie dzieci i młodzież), które nie przejmują się w ogóle tym, ze wyrzucona w krzaki butelka plastikowa będzie leżała tam przez kolejne dziesięciolecia. Podobnie jest ze sklepowymi reklamówkami, które bardzo często nie trafiają do koszta i walają się po ulicach czy łąkach. Wiele osób wyrzuca je tak po prostu, nie zważając, że to kolejny odpadek, które zanieczyszcza naszą planetę.

Papierowe torby - ekologiczne i wygodne w użyciu (sxc.hu)
Papierowe torby – ekologiczne i wygodne w użyciu (sxc.hu)

Ekologia

Dlatego jeżeli sami się z tym zachowaniem nie utożsamiamy i uważamy, że takie postępowanie jest wybitnie nierozsądne to powinniśmy sami coś z tym zrobić. Najlepiej będzie zacząć od samego siebie. Zamiast kupować foliowe woreczki lepiej jest zdecydować się na torby papierowe. Są one znacznie bardziej ekologiczne, bo wykonywane są z papieru (oczywiście pochodzącego z recyklingu). Możemy je stosować wielokrotnie i w ten sposób nie dopuszczać do ścinania kolejnych drzew. Nawet jeżeli przypadkowo zostaną wyrzucone tak po prostu to rozłożą się one po kilku tygodniach i nie będą zagrożeniem dla ekosystemu.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Wypowiedz się na ten temat