Dlaczego warto zadbać o sprawność katalizatora?

W przypadku każdego samochodu spotkać się można z bardzo wieloma częściami, które zapewniają podczas jazdy bezpieczeństwo, ale i komfort. By samochód rzeczywiście był całkowicie bezpieczny, musimy pamiętać o tym, jak ważne jest stałe kontrolowanie jego stanu technicznego. Konieczne jest przeprowadzanie każdego roku jak najdokładniejszego przeglądu, ale też kontrolowanie w regularnych odstępach czasu poszczególne elementy. Jedną z istotniejszych wbrew wszelkim pozorom części, jest w każdym samochodzie katalizator.

Za co odpowiada katalizator?

Katalizator samochodowy odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie spalin. Reaktor katalityczny jest jednym z elementów układu wydechowego. Zawiera specjalny wkład ceramiczny i składa się między innymi z wielu metali szlachetnych. Dzięki metalom szlachetnym dochodzi do reakcji ze znajdującymi się w spalinach samochodowych zanieczyszczeniami, czego efektem jest zdecydowanie czystsze powietrze. Oczywiście ze spalin nie są usuwane dosłownie wszystkie zanieczyszczenia. Mimo wszystko efekt jest bardzo dobry, jeśli tylko katalizator jest całkowicie sprawny.

Niesprawny katalizator = zagrożenie

Niesprawny katalizator nie oczyszcza spalin tak dokładnie, często nawet w ogóle. Powoduje to emitowanie do środowiska poważnych zanieczyszczeń, ale to jednak nie wszystko. W niektórych przypadkach może nawet dojść do samozapłonu takiej części, a efekty takiego zdarzenia już bardzo łatwo można sobie wyobrazić. Na dzień dzisiejszy bardzo ważne jest więc, by katalizator był sprawny. Nie musimy obawiać się, że koszta wymiany katalizator będą bardzo wysokie, ponieważ na skupie katalizatorów http://www.skup-katalizatorow.eu/ można zużytą część sprzedać nawet za kilkaset złotych, co w dużej części redukuje koszta zakupu i montażu nowego reaktora katalitycznego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat