Egzekucja komornicza i licytacje mienia

W naszym życiu może zdarzyć się bardzo wiele rzeczy, których nie sposób przewidzieć. Jednego dnia możemy mieć wszystko, a drugiego pozostać bez swoich oszczędności. Niestety życie takie jest i nic w tej kwestii nie możemy zrobić. Jeżeli mieliśmy wcześniej jakieś zobowiązania bankowe lub od innych podmiotów to może okazać się, że nie będziemy w stanie uregulować wszystkich należności. W takiej sytuacji z całą pewnością będziemy mogli liczyć na spotkanie z komornikiem. Jest to osoba, której jednym z zadań jest egzekwowanie należności. Jest to zawód, który ściśle związany jest z sądami i dlatego wszystkie ich działania są prawne. W trakcie postępowania taka osoba będzie mogła odebrać nasze dobra materialne i przeznaczyć je na specjalne aukcje, gdzie możliwe będzie odzyskanie części pieniędzy, które potrzebne będą do spłacenia wierzyciela (strony poszkodowanej, która domaga się spłaty należnych im pieniędzy).

Egzekucja

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty podlegają egzekucji komorniczej. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że są takie rzeczy, które nie mogą zostać nam odebrane. Do takich należą przede wszystkim zwierzęta domowe, nagrody, alimenty, narzędzia niezbędne do wykonywania pracy, ubrania, jedzenie, przedmioty niezbędne do nauki, stypendia i tym podobne rzeczy. Oznacza to, że wszystkie te rzeczy, które są dla nas cenne pod względem sentymentalny, ale nie mają wysokiej wartości mogą pozostać z nami. Niekiedy jednak pojawia się problem, który powoduje wątpliwości – czy dane rzeczy podlegają egzekucji czy może należy je taktować w taki sposób, że nie mogą one zostać odebrane właścicielowi i przekazane na rzecz wierzyciela. Niekiedy rzeczy zabierane są bez prawnie, ale są to raczej pojedyncze przypadki, które nie powinny być przenoszone na wszystkich komorników, którzy działają w Polsce.

Licytacje komornicze to jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie należności (sxc.hu)
Licytacje komornicze to jeden z najlepszych sposobów na odzyskanie należności (sxc.hu)

Licytacje

Licytacje komornicze przypominają bardzo te, które znane są ze wszystkich innych sfer życia. Organizuje je jednak komornik sądowy Kraków, a przedmiotem aukcji będą rzeczy, które zostały zabrane w posterowaniu egzekucyjnym. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazane na spłacenie zobowiązania na rzecz wierzyciela. Dla ludzi jest to dobra szansa, aby kupić coś za bardo niską cenę. Zwykle próg aukcji jest dość niski i możemy kupić coś, co jest w dobrym stanie za tylko ułamek jej prawdziwej wartości. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z dziełami sztuki, które często są wyprzedawane jak nic niewarte reprodukcje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat