Egzekucja komornicza i postępowanie sądowe

Problemy finansowe są prawdziwą plagą naszych czasów. Każdy z nas może wpakować się w takie problemy. Ludzie żyją coraz częściej na kredyt i mają duże zobowiązania finansowe, które spłacają w miesięcznych ratach. Tak naprawdę każda sytuacja losowa może doprowadzić do tego, że nie będziemy mieli pieniędzy na to, aby spłacać takie zadłużenie. Strata pracy, choroba bliskich – takie rzeczy dzieją się dookoła nas. Powoduje to, że nie jesteśmy w stanie spłacać swoich zobowiązań, co prędzej lub później zostanie zauważone przez wierzyciela. Nie płacąc takich rat będziemy pociągnięci do odpowiedzialności. Wcześniej jednak rozpoczęte zostanie postępowanie egzekucyjne, które zostanie przeprowadzone przez komornika. W ten sposób będzie się starał odzyskać pieniądze, które jesteśmy dłużni wierzycielowi. Na samym początku możemy się spodziewać tego, że zajęte zostanie nasze konto. W ten sposób środki na nim zgromadzone będą służyły do spłaty części zobowiązania.

Egzekucja komornicza

Jeżeli tych pieniędzy będzie zbyt mało to w następnej kolejności zajmowane będzie nasze mienie – nieruchomości oraz przedmioty, które są naszą własnością. Musimy mieć świadomość, że możemy stracić w ten sposób dorobek swojego życia. Komornicy Opole są skuteczni w ściąganiu zadłużenia. Są to osoby, które nie tylko posiadają odpowiednią wiedzę i możliwości, ale też działają na zlecenie sądów. Wiele osób zapomina, że są to urzędnicy państwowi, którzy wykonują swoje obowiązki zgodnie z literą prawa. Muszą stosować się do pewnych przepisów. Mają ściśle określone zasady dotyczące np. tego jakie przedmioty mogą zostać zajęte w wyniku postępowania. Nie wszystkie rzeczy mogą zostać odebrane właścicielowi, a jedynie część. Egzekucji podlegają na przykład nieruchomości, samochody, kosztowności, sprzęt AGD i RTV. Są to rzeczy mające dużą wartość pieniężną i nie będące niezbędne do godziwego życia. Są jednak takie elementy, które są podstawowe i nie mogą stać się przedmiotem zajęcia majątku.

Pieniądze mogą być dużym problemem (sxc.hu)
Pieniądze mogą być dużym problemem (sxc.hu)

Prawa i obowiązki

Do takich rzeczy zaliczane są na przykład narzędzia, które są niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej, bielizna i ubranie codzienne, alimenty, stypendia naukowe i socjalne, zwierzęta domowe, pamiątki rodzinne, przedmioty o dużej wartości emocjonalnej itd. Reszta przedmiotów tak naprawdę może zostać zajęta przez komornika i wystawiona na aukcję komorniczą. W jej toku możliwe jest sprzedanie przedmiotów i uzyskanie za nich pieniędzy. Pozyskana w ten sposób kwota będzie przeznaczona na pokrycie zadłużenia u wierzyciela, a część z tej sumy będzie też wynagrodzeniem dla komornika. Pamiętajmy, że jest to urzędnik i tak należy go traktować. Wiele osób ma z tym problemy, wyzywając i oczerniając przedstawiciela tego zawodu. Takie zachowanie może zostać odebrane jako napaść na funkcjonariusza publicznego i zakończyć się odrębnym postępowaniem np. na zniesławienie lub czynną napaść. Nie pogłębiajmy swoich problemów i z pokorom podchodźmy do takich sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat