Elektronarzędzia w każdym domu

Elektronarzędzia znajdują się na półce każdego domorosłego fana majsterkowania. Są one nieocenione w przypadku, gdy mamy do wyremontowania dużą powierzchnię domu, bo po prostu przyśpieszają montaż i nie powodują takiego zmęczenia. Na dodatek niektórych rzeczy ie będziemy w stanie bez nich zrobić – niezależnie od tego jakbyśmy się starali. Dlatego warto jest się zastanowić przynajmniej przez chwilę w jaki sposób są one zbudowane i na jakiej zasadzie działają. Zdecydowana większość z nich posiada wbudowany silnik elektryczny. Jego zadaniem jest nadawanie momentu obrotowego dla wierteł, tarczy, wkrętów i wszystkiego innego. Oprócz tego wykorzystuje się również urządzenia, które działają w oparciu o inne rozwiązania, które nie potrzebują napędu elektrycznego. Z reguły są to na przykład pojazdy samochodowe, które zwykle mają silniki spalinowe.

Szczotki węglowe

Typowy silniczek elektryczny zbudowany jest między innymi z komutatora. Ten jest połączony w sposób ruchomy z pierścieniami ślizgowymi za pomocą specjalnych szczotek. Zwykle wykonane są one ze stopu metali, które w swoim składzie mają miedź. Dzięki temu mają one odpowiednią rezystancję, co jest w tym przypadku bardzo ważne. Innym popularnym rozwiązaniem są szczotki węglowe, które najczęściej wykonane są z grafitu. Musi być jednak odporny na ścieranie, ponieważ będzie używany on intensywnie podczas pracy danego urządzenia. Te elementy mogą się często psuć i dlatego mamy możliwość ich wymiany. Nowe szczotki możliwe są do zakupienia przez internet więc w razie czegoś nie będziemy musieli szukać właściwego rodzaju, a ten sam do nas dotrze.

Piła tarczowa to klasyczny przykład na zastosowanie silnika elektrycznego (sxc.hu)
Piła tarczowa to klasyczny przykład na zastosowanie silnika elektrycznego (sxc.hu)

Urządzenia domowe

Podobne rozwiązania występują w każdym standardowym AGD. Tam też są używane silniczki elektryczne chociaż naturalnie są one w mniejszej skali. Przykładowe urządzenia to pralka, odkurzacz, spieniacz do mleka , młynek do kawy oraz inne. Są to więc rozwiązania powszechne, które na każdym kroku są wykorzystywane i to od wielu lat. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale z silników elektrycznych korzystamy zdecydowanie częściej niż tych spalinowych. Wiele osób odpowiedziałoby odwrotnie, bo są przyzwyczajeni do tego, że silnik spalinowy znajduje się na przykład w samochodach. Jest to jednak całkiem nieduży odsetek wszystkich urządzeń, które wykorzystują silnik. Jest to więc pewnego rodzaju ciekawostka, o której dobre jest pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat