Energia atomowa – korzyści oraz zagrożenia

Poskromienie mocy atomu można bez wątpienia zaliczyć do jednego z najważniejszych osiągnięć w historii ludzkości. Prawda jest bowiem taka, że dało nam to niesamowicie wiele korzyści, choć oczywiście istnieją też pewne konsekwencje takiego stanu rzeczy. Energia atomowa może bowiem działać na naszą korzyść, ale może być też użyta przeciwko nam. Posiada ona więc zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników i prawda jest taka, że obie te strony mają w pewnym stopniu racje w swoich przekonaniach.

Elektrownie atomowe

Największym plusem energii atomowej jest przede wszystkim to, że nawet niewielka ilość surowca jest w stanie dostarczać tyle samo energii, co ogromna ilość tradycyjnych paliw kopalnianych. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że te prędzej czy później się wyczerpią, więc korzystanie z mocy atomu może okazać się świetną alternatywą w takim przypadku. Wiele krajów posiada u siebie elektrownie atomowe i to właśnie one odpowiadają za dostarczanie ogromnych ilości energii, stosunkowo niskim kosztem.

Elektrownia atomowa (sxc.hu)
Elektrownia atomowa (sxc.hu)

Broń jądrowa

Jednym z największych zagrożeń z drugiej strony jest jednak obecność broni atomowej na naszej planecie. Są to bowiem ładunki, które charakteryzują się ogromną mocą. Wybuch nawet stosunkowo niewielkiej bomby powoduje niewyobrażalne zniszczenia, a trzeba tutaj jeszcze wspomnieć o opadzie radioaktywnym, który może mieć jeszcze większy zasięg. Większe bomby, których moc sięga kilkudziesięciu megaton mogą niszczyć całe miasta, a opad radioaktywny w ich przypadku może pokrywać wiele kilometrów kwadratowych

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat