Ergonomia w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych

Ergonomia jest ważnym pojęciem, które bardzo często jest mocno lekceważone przez pracodawców. Chcąc zatrudniać pracowników powinniśmy wcześniej zapewnić im odpowiednie warunki do wykonywania powierzonych zadań. Jest to kwestia nie tylko dobrego samopoczucia, ale również zdrowia. Czasy są na tyle ciężkie, że ludzie zdecydują się na pracę w każdych warunkach, ale to nie znaczy, że możemy przestać zwracać uwagę na ergonomię. Każde stanowisko powinno zostać dostosowane pod konkretną osobę – każda osoba ma nieco inne oczekiwania, różną fizjonomię i trzeba dostosować wszystko w taki sposób, aby z każdy pracowników czuł się komfortowo. Jedną z podstawowych rzeczy jest samo ułożenie stanowiska roboczego. Powinno ono znajdować się w takim miejscu, aby pracownik miał swobodę i spokój. Nie można więc umieszczać stanowisk w takich obszarach, które nie będą w stanie spełnić tych podstawowych założeń. Często można spotkać się z niezwykle małymi biurami, które nie nadają się do wykonywania pracy.

Warunki do pracy

Innym problemem, który jest często spotykany to niedopasowanie biurka oraz krzesła do potrzeb danej osoby. W tej kwestii najważniejszą rzeczą jest wzrost – osoby niskie będą potrzebowały odpowiednio niższego biurka oraz regulowanego fotela. W inny sposób nie będą w stanie utrzymać właściwej pozycji ciała. Skutkować będzie to bólami kręgosłupa, karku, a w dłużej perspektywie nawet problemami zdrowotnymi, które będą stałe. Takich rzeczy musimy się wystrzegać i reagować jeżeli tak jawnie są one niedostosowane do potrzeb konkretniej osoby. Poza tym istotne jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu. Temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie – wszystkie te rzeczy powinny znajdować się na takim poziomie, aby praca była w ogóle możliwa. Każdy pracownik powinien mieć możliwość włączenia ogrzewania lub klimatyzacji, gdy stwierdzi, że temperatura jest nieodpowiednia do pracy. Powinien móc zrobić to samemu, a nie za pozwoleniem przełożonego.

Pracodawca odpowiada za warunki pracy (sxc.hu)
Pracodawca odpowiada za warunki pracy (sxc.hu)

Wentylacja i makroklimat

Niemniej istotną rzeczą jest wentylacja w takim pomieszczeniu. Jeżeli będzie ona nieodpowiednia lub niewystarczająca to szybko zacznie zużywać się tlen, który jest niezbędny do tego, aby oddychać. W ten sposób będzie dochodziło do wielu problemów, a w tym do senności pracowników czy też otępienia. Kanały wentylacyjne powinny być sprawne – konieczne jest dokonywanie regularnych przeglądów, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wszystko jest w porządku. Jeżeli instalacja wentylacyjna jest przestarzała to konieczne będzie wymienienie jej na coś nowego i sprawnego. W innym razie będziemy mogli liczyć na dość poważne problemy, co zakończy się zmniejszeniem wydajności pracowników i stratami dla przedsiębiorstwa. Pracodawcy powinni w końcu zrozumieć, że poprawiając warunki pracowników działają na rzecz swojej firmy i przyrzynają się do jej rozbudowy i zwiększenia potencjału. Warto jest zdecydować się na wprowadzenie kilku usprawnień do miejsca pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat