Ergonomia w pracy biurowej

Ergonomia w pracy jest często bagatelizowana. Pracodawcy uważają, że jeżeli czynniki występujące podczas wykonywania obowiązków nie są szkodliwe to nie należy się tym przejmować. Tymczasem to właśnie wszystko to, co jest uciążliwe wpływa bardzo niekorzystnie na pracownika oraz wykonywaną przez niego pracę. Przede wszystkim powoduje to bardzo niekorzystne zmiany takie jak brak skupienia, zmniejszona wydajność czy długofalowe konsekwencje zdrowotne. Dla pracodawcy najważniejszą rzeczą powinno być takie zagospodarowanie pracą, aby móc poradzić sobie ze wszystkimi problemami. Jest to niezmiernie ważne i dlatego powinniśmy przyłożyć do tej kwestii szczególnie ważną wagę. Leży to w gestii pracodawcy, ponieważ w ten sposób możliwe jest osiągniecie możliwe jak najlepszych zmian na korzyść wydajności. Każdy pracodawca powinien do tego zmierzać, bo przekłada się to w linii prostej na zyski przedsiębiorstwa.

Praca przy ekranach

Przede wszystkim jest to konieczne w przypadku pracy w pozycjach wymuszonych oraz przy monitorach ekranowych. Jest to niezwykle problematyczne i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby móc poradzić sobie z tym w jak najlepszym zakresie. Przede wszystkim należy przeprowadzić ocenę warunków pracy i sprawdzić, które czynniki u nas zawodzą. Przede wszystkim powinniśmy zająć się pojedynczymi stanowiskami w biurze. Każdy fotel powinien być odpowiednio dostosowany do pracownika, dlatego stosuje się takie fotele, które mają możliwość płynnej regulacji – wysokości, katu nachylenia oparcia oraz wiele innych. Ma to ogromne znaczenie, bo może powodować zwyrodnienia kręgosłupa u pracowników. Kolejną ważną rzeczą są klękosiady, które na dłuższą metę mogą być lepsze dla pracowników.

Stanowisko pracy powinno być dostosowane do pracownika (sxc.hu)
Stanowisko pracy powinno być dostosowane do pracownika (sxc.hu)

Komfort

Wymuszają one bardziej naturalną pozycję przy biurku, która zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby takie rozwiązania mogły znaleźć się na wyposażeniu każdego biura. Być może nie jako podstawowe siedzisko, ale jako opcja dla osób które mają problemy z odcinkiem kręgosłupa i chcąc coś z tym zrobić także podczas pracy. Musimy zbadać pozostałe czynniki. Ważne są takie rzeczy jak temperatura powietrza, dostępność wentylacji oraz wiele innych zagadnień, które są normowana i powinny dobrze wpływać na wydajność osoby w pracy. Każde odbieganie od rzeczywistości może powodować duże zagrożenia, które powinniśmy eliminować przez cały czas. Podobne oceny powinniśmy przeprowadzać co pewien czas – aby upewnić się, że osoby zatrudnione mają jak najlepsze warunki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat