Gdzie lepiej mieszkać: w domu prywatnym czy mieszkaniu?

Mieszkanie w domu prywatnym zdecydowanie różni się od tego w mieszkaniu. Przede wszystkim nie możemy liczyć na pomoc innych osób, a musimy polegać zawsze na sobie. Osoby, które mieszkają w bloku i mają do dyspozycji wsparcie spółdzielni mieszkaniowej nie muszą się przejmować wieloma rzeczami. Przykładem może być na przykład remontowanie elewacji. Właściciele domów będą musieli sami kupić materiały, zatrudnić ekipę i zapłacić za całą realizację. W drugim przypadku sprawa jest znacznie prostsza – każdego miesiąca pobierana jest niewielka opłata, która idzie na fundusz remontowy. Z tych pieniędzy są później organizowane wszystkie remonty, które mają poprawić stan życia ludzi i mieszkańców. Niczym tak naprawdę nie będziemy musieli się przejmować, bo ze względu na wspólność bloków i terenów dookoła będziemy mogli pozwolić sobie na korzystanie z usług firm zewnętrznych.

Prace wokół domu

Podobnie jest zresztą w przypadku innych prac. Weźmy za przykład odśnieżanie terenów przez domem. Musimy zrobić to samodzielnie i co więcej mamy taki obowiązek. Jeżeli ktoś poślizgnie się na chodniku przed naszą posesją to my będziemy odpowiedzialni za szkody. Dlatego musimy by bardzo obowiązkowi i zajmować się tym regularnie. Osoby mieszkające w bloku nie mają żadnej odpowiedzialności, bo tymi rzeczami powinna zajmować się spółdzielnia i to właśnie ona zostanie obarczona kosztami, które powstaną w tym czasie. To samo związane jest z innymi rzeczami i zawsze wychodzi tak samo – mieszkańcy domów prywatnych maja gorzej, muszą samodzielnie wszystko robić zakupywać cały sprzęt ogrodowy i budowlany (łańcuch gospodarczy D1, kosiarka, łopata do odśnieżania, pilarka itd.), a osoby należące do wspólnoty mieszkaniowej mogą zapomnieć o takich obowiązkach.

Typowy polski blok po renowacji (sxc,hu)
Typowy polski blok po renowacji (sxc,hu)

Mieszkanie czy dom?

Czy to oznacza, ze mieszkanie w domu jest nieopłacalne? Nic z tych rzeczy! Jest to o wiele wygodniejszy sposób do życia. Przede wszystkim znajdujemy się na swoim i mamy wszystko pod ręką. Nie musimy przejmować się sąsiadami, bo jest to całkiem inne gospodarstwo. Mamy większą prywatność i lepsze warunki do życia. Dom prywatny to również znacznie większa powierzchnia do życia, która daje znacznie większe możliwości np. do rozwoju naszej rodziny. Są to rzeczy, które mają ogromne znaczenie i nad którymi powinniśmy się zastanowić przed zdecydowaniem, gdzie tak naprawdę chcemy mieszkać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat