I Wojna Światowa

Nazywana również „wielką wojną”. Jest to konflikt zbrojny, który trwał w latach 1914 – 1918. Stronami konfliktu były: ententa (Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy, Stany Zjednoczone) oraz państwami centralnymi (Austro-Węgrami, Niemcami oraz Turcją i Bułgarią).

Zaliczany jest to jednych z największych konfliktów zbrojnych w dziejach. Podczas wojny zginęło ponad 8 milionów ludzi, 20 milionów zostało rannych, a ponad 7 zostało uznanych jako zaginionych – ich dalsze losy nie są znane, bo po zakończeniu wojny nigdy ich nie odnaleziono. Część z nich została zamordowana, a niektórzy przyjęli nową tożsamość i rozpoczęli życie z czystą kartą.

Przyczyna wybuchu pierwszej wojny światowej nie jest jednoznaczna. Złożyło się na to bardzo wiele czynników takich jak: powstanie bloków militarnych i gospodarczych, zapędy imperialne Niemiec, próby utrzymania dominacji przez Wielką Brytanię, chęć odzyskania Alzacji i Lotaryngii przez Francję, wzrost znaczenia militarnego Niemiec oraz Japonii, dążenia USA do zwiększenia swojego wpływu, rozwój kapitalizmu oraz zabicie następcy tronu austro-węgierskiego – arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie 28 czerwca 1914 roku.

Działania zbrojne (sxc.hu)
Działania zbrojne (sxc.hu)

Bitwy rozgrywały się na wielu kontynentach i trwały przez niezliczoną ilość dni. Zwycięstwa odnosiły różne państwa oraz strony konfliktu. Przez cały okres działań zbrojnych niemożliwa była jednoznaczna ocena, która ze stron ma znaczącą przewagę militarną. Straty poniosły wszystkie kraje, które uczestniczyły w bitwach oraz niektóre państwa neutralne.

Skutki wojny: zmiany polityczne, gospodarcze i społeczne, koniec epoki, powstawanie nowych technologii wojskowych, śmierć milionów ludzi, upadek wielkich dynastii (Hohenzollernów, Habsburgów oraz Romanowów), koniec Austro-Węgier, rewolucja bolszewicka, utworzenie się Ligii Narodów, podział w Europie, oddanie Alzacji i Lotaryngii Francji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat