II Wojna Światowa

Jest to największy ze wszystkich konfliktów zbrojnych w całej historii świata. Trwał od 1 września 1939 roku i zakończył się 2 września 1945 roku. Obejmował całą Europę, południowo-wschodnią i wschodnią Azję, północną część Afryki, Bliski Wschód. Bitwy odgrywały się na wszystkich oceanach oraz w niektórych miejscach na Arktyce oraz w Ameryce Północnej.

W wojnie udział brało 1 700 milionów ludzi. Ponad sto milionów z nich było uzbrojonych. W trakcie całego konfliktu śmierć poniosło od 50 do 78 milionów osób. Znacznie więcej osób zostało rannych w bitwach, a części osób nigdy nie odnaleziono.

Bitwa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemców na Polskę. W kolejnych dniach do wojny dołączyła Wielka Brytania oraz Francja. Niektórzy uznają, że wojna rozpoczęła się już dwa lat wcześniej – 7 lipca 1937 roku, kiedy początek miał konflikt zbrojny pomiędzy Chinami oraz Japonią.

Arsenał wojenny (sxc.hu)
Arsenał wojenny (sxc.hu)

Przyczyną konfliktu zbrojnego był wzrost nastrojów nacjonalistycznych oraz dążeń ekspansywnych ze stron państw Osi. W Hiszpanii od 19436 roku trwała wojna domowa, w której udział brały też państwa takie jak: Francja, Meksyk, Brazylia, ZSRR). Ii wojnę światową poprzedzały też agresywne zachowania, które wyrażał Adolf Hitler za pomocą swojej III Rzeszy. II wojna światowa była dramatyczna w skutkach. Odczuły je dotkliwie wszystkie państwa, które brały udział w konflikcie. Straty ludności cywilnej to aż 33 milionów osób. Doprowadziła ona do zniszczeń wielkich i pięknych miast. Najbardziej dotkliwe została zniszczona Warszawa, Leningrad, Stalingrad, Cherbourg, Caen, Hamburg, Drezno, Manila, Tokio oraz Berlin. W wojnie użyto broni masowego rażenia – bomb jądrowych.

Wiele osób było przetrzymywanych w obozach koncentracyjnych, obozach pracy oraz zagłady. W niech śmierć poniosły miliony osób. Były to metody III Rzeszy do eksterminacji podbitych narodów. Najgorszą sławą owiany jest nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau, który zlokalizowany był na terytorium Polski.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat