Implanty stomatologiczne – kosmetyka czy konieczność?

Nowoczesna stomatologia to z pewnością dziedzina, która daje nam, klientom dentystów, bardzo wiele korzyści. Dziś możliwe jest skutecznie leczenie nawet bardzo zaawansowanej próchnicy, a w przypadku koniecznej ekstrakcji zęba – skuteczne wypełnienie miejsca po nim implantem. Implanty to bez wątpienia ogromne dobrodziejstwo i coś, bez czego trudno byłoby funkcjonować osobom, które z jakichś powodów straciły zęby. Statystyczny Polak po trzydziestym piątym roku życia ma jedynie 21 z 35 zębów. Brakuje więc 14 zębów. Jak widać, skala jest dość ogromna, a implantologia – niezwykle potrzebna.

Z jakich powodów tracimy zęby?

1

Przede wszystkim tracimy zęby na skutek naszych zaniedbać. To nie tylko niewłaściwa higiena jamy ustnej ale także dieta bogata w cukier i brak wizyt kontrolnych u stomatologa. Zgłaszamy się do dentysty dopiero wtedy, gdy ząb nas boli i to boli tak, że nie możemy normalnie funkcjonować. A wtedy bardzo często jest już za późno na ratunek. Konieczna jest ekstrakcja zęba. Zaniedbania to nie jedyny powód utraty zębów. Tracimy je także na skutek urazów mechanicznych (w tej grupie dominuje młodzież) oraz w przypadku, gdy organizm ma kłopot z przyswajaniem wapnia. Niezależnie od tego, co doprowadziło do usunięcia zęba jest to dla chorego dość przykre doświadczenie, które nie szpeci jego wygląd ale może być przyczyną kolejnych powikłań stomatologicznych.

Implanty to nie przywilej a konieczność.

3

Dziś, utrata zęba nie jest już wyrokiem. Dzięki nowoczesne implantologii możemy skutecznie wypełnić braki w uzębieniu i sprawić, że nasza twarz będzie wyglądała tak, jak dawniej. Jednak implanty to nie tylko kwestia kosmetyczna ale i zdrowotna. Warto bowiem wiedzieć, że każdy brak w uzębieniu sprawia, że inaczej układają się dziąsła, mogą się także tworzyć bolesne zębodoły. Brak zęba to także inne rozłożenia nacisku w szczęce, a w przypadku gdy brakuje większej ilości zębów, ryzyko wypadnięcia szczęki ze stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego też konieczne jest wypełnianie przestrzeni po usuniętych zębach implantami. Dzisiejsze implanty w niczym nie przypominają szarych bądź złotych implantów tytanowych. To ceramiczne implanty identyczne z naturalnymi zębami, o kolorze dobranym indywidualnie do koloru zębów pacjenta. Implant jest umocowany w dziąśle za pomocą całkowicie niewidocznego dla oka metalowego korzenia. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna.

Właściwie dobrany implant to kwestia kluczowa gwarantująca sukces. I chodzi tutaj nie tylko o kolor ale i o kształt zęba. Dlatego też stomatolog wykonuje odlew kształtu zębów, który gwarantuje idealne dopasowanie do pozostałych zębów. Proces stabilizacji implantu w szczęce trwa około pół roku. W tym czasie musimy uważać na zęba, ale też nie polecane są jakieś szczególne ograniczenia w zakresie rodzaju spożywanego jedzenia ani kosmetyki. Implanty są dziś całkowicie bezpieczne a do tego bardzo trwałe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat