Inteligentny dom – nieruchomość na miarę XXI wieku

Nowoczesna technologia widoczna jest we wszystkich przejawach życia codziennego. Nawet współcześnie budowane domy są naszpikowane zaawansowaną elektroniką, która ma za zadanie ułatwić korzystanie z funkcji domu. Z jednej strony jest to gadżet, który nie jest niezbędny do życia,ale z drugiej całkiem komfortowe rozwiązanie. Z całą pewnością jest to melodia przyszłości i z czasem wszystkie ludzkie domostwa będą wyposażone w takie i jeszcze bardziej zaawansowane systemy. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku elektryczności. Początkowo była ona uznawana za zbędną wygodę i zarezerwowana była tylko dla najważniejszych i najzamożniejszych osób. Później zaczęły korzystać z niej mniej zamożne warstwy społeczne, a w końcu nawet najubożsi. Na obecny moment jest ona jedną z podstawowych dobór, bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Najczęściej stosowanym usprawnieniem we współczesnych domach jest automatycznie sterowane światło – zarówno na terenie posesji, jak i w środku. To pierwsze rozwiązanie jest bardzo wygodne, bo przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo. Po wejściu na teren posesji czujniki wykrywają ruch i automatycznie zapalają światło w ogrodzie. W ten sposób bezpiecznie można zaparkować samochodem i bez obaw dojść do domu.

Automatyczne oświetlenie

Nie musimy go w żaden sposób uruchamiać, bo zostanie wykonane to automatycznie po odczytaniu ruchu na terenie posesji. Jeżeli przez dłuższy czas nic nie będzie poruszało się kadrze to światło się wyłączy. Typowym problemem takiej technologi jest automatyczne włączanie się światła po wykryciu ruchu zwierząt lub wiatru. Można się zabezpieczać przed tym za pomocą czujników termowizyjnych, gdzie światło uruchomione zostanie po wykryciu plamy wyższej temperatury o określonych rozmiarach. W te sposób można uodpornić taki system na zwierzęta czy przypadkowe elementy będące w ruchu. W środku pomieszczenia sprawdzają się one równie dobrze. Zamiast samoczynnie zapalać światło wystarczy, że zbliżymy się do pomieszczenia. Jeżeli opuścimy wnętrze to światło automatycznie się za nami wyłączy. Taki inteligentny dom Kraków jest w stanie zmniejszyć zużycie mediów, bo nie są one marnowane w momencie, gdy kogoś nie ma w środku. Jest to jeden z typowych problemów społeczeństwa, czyli nieuzasadnione marnowanie energii i zasobów. W takich domach możliwe jest też zamontowanie innych systemów. Niezwykle przydatne jest sterowanie temperaturą w pomieszczeniu.

Nowoczesny dom na miarę XXI wieku (sxc.hu)
Nowoczesny dom na miarę XXI wieku (sxc.hu)

Kontrola temperatury powietrza

Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze będziemy mieli idealnie dostosowane warunki do swoich potrzeb. System monitoruje na bieżąco temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie itd. Jeżeli któryś z tych parametrów zostanie zaburzony to informacja o tym trafia do jednostki sterującej. Przykładowo jeżeli temperatura spadnie poniżej ustalonego minimum to system zacznie ogrzewać pomieszczenie. Jeżeli będzie zbyt upalnie to włączona zostanie klimatyzacja. Wszystko po to, aby zachować temperaturę otoczenia w ustalonym przedziale. Ciekawostką jest możliwość zaprogramowania systemu w taki sposób, aby oszczędzał on energię. Jeżeli wiemy, że w domu nie będzie nikogo w określonych godzinach to system może się wyłączyć i uregulować temperaturę i warunki klimatyczne tuż przed godzina przyjścia takiej osoby. W ten sposób możemy cieszyć się z dostosowanych warunków, ale bez niepotrzebnego zużywania mediów i zasobów naturalnych. W przyszłości wszystkie domy będą zaopatrzone w taki system, a póki co również możemy z nich korzystać. W tym celu wystarczy skontaktować się z firmą zajmującą się inteligentnymi domami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat