Interesujące rozwiązania technologiczne wykorzystywane w kamieniołomach

Węgiel nie jest jedynym materiałem, który wydobywany jest na terenie naszego kraju. W różnych dziedzinach dzisiejszego życia, konieczne jest wykorzystanie różnego rodzaju materiałów, które wydobywa się z wnętrza ziemi za pomocą klasycznych metod lub odkrywkowo. Kamieniołomy charakteryzują się głównie tym, że wydobywa się tam różnego rodzaju kamienie – właśnie w sposób odkrywkowy. Można zetknąć się z kopalniami marmuru, dolomitu, granitu. Różnego rodzaju kamieni jest naprawdę bardzo wiele, a sam proces produkcji materiału nie jest taki prosty, a wręcz skomplikowany. Na terenie zakładów wydobywających kamień, konieczne jest wykorzystanie zaawansowanego, ciężkiego sprzętu. Samochody ciężarowe wykorzystywane w takich miejscach, pod wieloma względami potrafią zrobić bardzo ogromne wrażenie. Jak więc odbywa się wydobywanie różnego rodzaju kamieni, które następnie wykorzystywane są do różnych celów?

Proces wydobywania kamienia w sposób odkrywkowy

Zazwyczaj w kamieniołomach zetknąć się można z całkiem wysokimi ścianami, na których zobaczyć można właśnie kamień. Są to wysokie, strome ściany, które często przypominają nadmorskie klify. By taki kamień wydobyć, nikt nie będzie wykorzystywał do tego własnych rąk, czy niewielkiej koparki. Dlatego bardzo często w takich miejscach stosuje się ładunki wybuchowe. W odpowiednich miejscach dokonuje się głębokich odwiertów, w których umieszcza się ładunki. Następnie z bezpiecznej odległości całość jest detonowana, dzięki czemu część skał osuwa się, co sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest je gdziekolwiek zabrać. Zazwyczaj taki kamień musi być odpowiednio posortowany, choćby ze względu na jego wielkość. Czasami konieczne jest po prostu pokruszenie go na znacznie mniejsze części. W takich sytuacjach często pomocne okazują się elektrowibratory, które są w stanie sprawnie pomóc w przesianiu kamienia. Często taśmami gotowy kamień transportowany jest w miejsce, w którym spokojnie może on poczekać na ewentualnych klientów.

Kamieniołom (sxc.hu)
Kamieniołom (sxc.hu)

Gdzie wykorzystuje się wszelkie kamienie?

Kamienie wydobywane w takich miejscach, wykorzystywane są do różnych celów. Wiele zależy od wielkości takich kamieni. Zazwyczaj nieco drobniejsze kamienie wykorzystywane są w budownictwie. Jest to w tej sytuacji jeden z podstawowych materiałów, szczególnie przy kładzeniu kostki brukowej jak i przy budowie dróg, gdzie nawierzchnia musi zostać solidnie utwardzona. Niektóre ładniejsze rodzaje kamienia, wykorzystuje się też jako formę ozdoby w ogrodach. Idealnie nadają się one do pokrycia nimi ścieżek ogrodowych, czy do przyozdobienia ziemi przy kwiatach. Jeszcze inne kamienie wykorzystywane są do produkcji niektórych płytek, które następnie mogą zostać wykorzystane do pokrycia nimi jakiejś powierzchni. Różnych możliwości jest naprawdę całkiem sporo. Często ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo to co można zrobić z eleganckim kamieniem na przykład w przypadku ogrodów, potrafi zrobić niezwykłe wrażenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat