Izolacja domu i jego remont

W starych domach często warunki do życia nie są idealne. Zwłaszcza jeżeli nie były one remontowane od lat. Może dochodzić do tego, że w środki temperatura będzie taka sama jak na zewnątrz – bez żadnej izolacji. Zależy nam przecież na tym, żeby w ciągu lata był przyjemny chód, a w trakcie zimy, żeby mury trzymały temperaturę. Jeżeli jednak nie była wykonana termomodernizacja elewacji to bardzo możliwe, że nie będziemy mogli liczyć na tego rodzaju warunki. Dlatego jeżeli zależy nam na tym, żebyśmy mogli mieszkać we wnętrzach, które zapewnią nam i naszej rodzinie odpowiednie warunki to powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Jesteśmy właścicielami nieruchomości i niestety nikt nie zrobi tego za nas. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy nie ma jakichś ewentualnych nieszczelności, które mogą być odpowiedzialne za wymianę ciepła z otoczeniem. W starych budynkach czasami zdarzają się szczeliny przez które dociera powietrze.

Remont

Jednym z najczęstszych problemów są okna, które po prostu mogą być zmurszałe na futrynie i tym samym nieszczelne. Jest to dość częsty problem, który jest uciążliwy. W dzisiejszych czasach nie powinno to jednak stanowić problemu, bo wymiana okien na nowe nie potraw dłużej niż kilka godzin. Oczywiście będzie to dla nas dodatkowy koszt, ale przy odrobinie szczęścia będziemy w stanie zrobić wszystko przy użyciu niewielkich nakładów finansowych. Często okazuje się też, że wystarczy tylko wypełnić przestrzeń pomiędzy futryną a ścianą, bo stary kit się wykruszył. Jest to tylko jeden ze sposobów, którym możemy to zrobić. Podobnie będzie wyglądała sytuacja z drzwiami – jeżeli są nieszczelne to nie mamy co liczyć z izolacji termicznej. Będziemy musieli je zmienić lub uszczelnić w jakiś sposób.

Dach jest jednym z tych miejsc, przez które ucieka najwięcej ciepła (sxc.hu)
Dach jest jednym z tych miejsc, przez które ucieka najwięcej ciepła (sxc.hu)

Dachy

Kolejną ważną rzeczą będzie sprawdzenie dachu. Wiemy, że ciepłe powietrze jest lżejsze i dlatego będzie naturalnie uciekało do góry. Jeżeli dach będzie nieszczelny to po prostu się ulotni i zimą temperatura spadnie. Dlatego sprawdzamy jego izolację. Warto też zastosować folie dachowe, które dają możliwość zabezpieczenia stropu przed deszczem i wilgocią. W ten sposób całość będzie bardziej trwała i przede wszystkim da nam gwarancję, że nie będzie dochodziło do powstawania kolejnych usterek. Jest to dla nas niezwykle ważną rzeczą, którą powinniśmy w jakiś wprowadzić w życie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat