Jak postępować w razie pożaru?

W dzisiejszych czasach niemalże każdego dnia narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia, choć tak naprawdę rzadko kiedy zdajemy sobie z tego sprawę. Z tego właśnie powodu zawsze powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność i nigdy nie powinniśmy bagatelizować problemu. W przeciwnym razie może bowiem okazać się, że nie będziemy mogli uniknąć wielu sytuacji, w których zagrożone będzie nasze zdrowie lub też nawet życie. Zdecydowanie najniebezpieczniejsze może być myślenie niektórych osób, które uważają, że skoro do tej pory nic złego im się nie stało to tak naprawdę nie ma szans na to, że stanie im się w przyszłości. Taki sposób myślenia jest bardzo niepoważny i prędzej czy też później może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Jeśli jednak będziemy zawsze zachowywać ostrożność oraz będziemy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas to istnieje spora szansa na to, że uda nam się uniknąć wielu problemów.

Droga ucieczki

Jednym z ogromnych zagrożeń może okazać się dla nas chociażby pojawienie się pożaru. W takim przypadku najważniejsze będzie przede wszystkim znalezienie odpowiedniej drogi ucieczki. Z tego właśnie powodu, w wielu budynkach mieszkalnych istotne jest oddymianie klatek schodowych. Dzięki temu możemy bowiem sprawić, że w chwili gdy pojawi się pożar, dym będzie odprowadzany w taki sposób, by nie zasłaniać drogi ucieczki. Jest to niezwykle istotne i może w bezpośredni sposób decydować o życiu lub śmierci poszczególnych osób. Nie można zapominać również o tym, że podczas takiej sytuacji powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przede wszystkim nasze i naszych bliskich. Rzeczy materialne są wówczas bez znaczenia i całkowicie nie powinniśmy zwracać na nie uwagi. Jest to niezwykle istotne, bowiem w wielu przypadkach tego typu liczy się dosłownie każda sekunda. W momencie, gdy ogień odetnie nam drogę ucieczki to będziemy mogli jedynie liczyć na szybką pomoc strażaków oraz na nadzieję, że poradzą sobie oni z płomieniami jak najszybciej. W przypadku bloków sytuacja może być bardziej skomplikowana z uwagi na fakt, iż nie wszystkie z nich mają odpowiednie systemy alarmowe, które w razie wystąpienia pożaru powiadomią mieszkańców o zaistniałym zagrożeniu.

Dobra materialne powinny zostać w domu (sxc.hu)
Dobra materialne powinny zostać w domu (sxc.hu)

Domy prywatne

W przypadku domów prywatnych sytuacja wygląda nieco łatwiej, bowiem w takim przypadku możemy zainwestować w tego typu system, który w szybki sposób powiadomi nas o pojawiającym się pożarze. W każdym przypadku warto jednak zrobić wszystko, by nie dochodziło do tego typu sytuacji. Rzeczy takie jak pozostawianie załączonego żelazka czy też odkręconego kurka z gazem nie powinny mieć miejsca, bowiem mogą one stanowić poważne zagrożenie. Czasami jednak może zdarzać się tak, że pożar nie wystąpił z naszej winy. Jednym z przykładów może być tutaj chociażby niefortunne uderzenie pioruna, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić chociażby do zapłonu instalacji elektrycznych. Jeśli jednak będziemy zawsze zachowywać odpowiednią czujność to szanse na to, że przydarzy nam się taka sytuacja znacznie zmaleją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat