Jak założyć własna kancelarię prawną?

Rynek usług prawniczych, zwłaszcza w dużych miastach jest naprawdę mocno nasycony. Młody człowiek po ukończeniu studiów i zdobyciu aplikacji może mieć duży problem ze znalezieniem pracy. Oczywiście inaczej wygląda jego sytuacja, gdy może znaleźć zatrudnienie w rodzinnej czy znajomej kancelarii. Nie każdy ma taka możliwość, dlatego wielu młodych prawników decyduje się na założenia własnej. Jak to zrobić? Jakie formalności spełnić i w jaki sposób zdobyć klientów?

Zarejestrowanie kancelarii
Sama formalności związane z założeniem kancelarii radcy prawnego nie różnią się specjalnie od tych obowiązujących przy zakładaniu firmy w jakiejkolwiek innej branży. Działalność doradców podlega zasadom wolnego rynku, a także przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zarówno radca prawny jak i adwokat w czasie rejestracji swojej kancelarii stosuje dokładnie te same procedury. Natomiast doradcy mogą prowadzić działalność w dowolnej formie, np. w formie spółek kapitałowych.

adwokat(sxc.hu)
adwokat(sxc.hu)

Trudne początki
O ile wymogi formalne nie są zbyt skomplikowane to w praktyce rozpoczęcie działalności takie proste nie jest. Nie ma firmy, w której poradzimy sobie bez klientów, a zdobycie ich branży prawnej wiąże się z licznymi utrudnieniami. Marketing i reklama w tym przypadku nie mają pełnej dowolności, a konkurencja jest bardzo silna. Można się o tym przekonać chociażby wyszukując kancelaria prawna Kielce. W samej Warszawie natomiast z trzech tysięcy adwokatów ponad tysiąc nie pracuje w zawodzie. Dlatego o klientów w tej branży należy starać się szczególnie. Zwykle na początku podejmuje się nawet mało opłacalne zlecenia, by zdobyć „popularność”.

[Głosów:6    Średnia:2.7/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat