Czy każdy może zostać profesjonalnym kierowcą?

Praca kierowcy ma coś w sobie, co przyciąga sporo osób. Głównym powodem są oczywiście zarobki, bo profesjonalni kierowcy nie zarabiają średniej krajowej, tylko o wiele więcej. Poza tym można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, o ile pracuje się w dobrej firmie. Droga ta w czystej teorii otwarta jest dla wszystkich, ale każdy wie jaka jest prawda. Aby zostać kierowcą większej ciężarówki trzeba najpierw zdać prawo jazdy. To jest jednak najmniejszy problem, bo prawdziwym problemem jest znalezienie dobrej firmy, która zagwarantuje nam spokojną pracę. Okazuje się, że mogą nam w tym pomóc jedynie znajomości, bo żadna firma nie zatrudni młodego i niedoświadczonego kierowcy.

Wymagania

Podstawą do zostania kierowcą jest posiadanie odpowiedniego prawa jazdy. Mowa tu oczywiście o kategorii C lub C+E. Większym zainteresowaniem cieszy się ta druga, ale wymaga ona zdania kategorii C. Sama kategoria C uprawnia do kierowania pojazdem, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony. Dodatkowa literka oznacza przyczepę, a to właśnie tirem chcą kierować zainteresowani. Oczywiście na samym prawie jazdy problemy się nie kończą. Już sam egzamin jest bardzo ciężko zdać, ale trzeba jeszcze przejść badania psychotechniczne dla kierowców. Prowadzenie wielkiej ciężarówki z naczepą jest pracą dość odpowiedzialną i nierozsądny kierowca może spowodować poważne zagrożenie na drodze.

Spedycja

Ostatnim problemem na drodze nowego kierowcy jest oczywiście praca. Pracę na busach można dostać jeszcze całkiem łatwo, bo wartość towaru nie jest tak wysoka, a w ten sposób młody kierowca może zdobywać doświadczenie. Gorzej jest dostać się wyżej i zacząć pracę na prawdziwych ciężarówkach z naczepą. Żadna firma nie będzie ryzykować i nie zatrudni młodego kierowcy bez doświadczenia. Towar przewożony w takich naczepach nieraz sięga kilkuset tysięcy złotych. W przypadku jakiegokolwiek problemu są to olbrzymie straty dla firmy, więc nie można sobie na to pozwolić. Dlatego najlepiej zatrudnić się na mniejszych busach i rozwozić towar przez jakiś czas. Posiadanie chociaż rocznego doświadczenia zwiększa szansę na dostanie się do lepszej firmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat