Kupowanie samochodów używanych

Kupowanie samochodu używanego nie jest takie proste jak mogłoby się na pozór wydawać. Nawet jeżeli posiadamy odpowiednią ilość pieniędzy i wiemy jaki model nas interesuje to i tak musimy zachować całkiem sporą ostrożność. Nie brakuje ludzi, którzy będą próbowali nas oszukać i naciągnąć na kupno pojazdy, który nie będzie warty swojej ceny. Z reguły poszukiwania samochodu zaczynamy od przeglądania ogłoszeń – czy to w prasie lokalnej czy też w internecie. Kierujemy się głównie opisem, z którego zawsze wynika, ze samochód jest w 100-procentach sprawny, nie wymaga żadnego wkładu finansowego, żeby można było jeździć. Na miejscu może się okazać, że prawda wygląda inaczej i niestety nie zawsze na naszą korzyść. Okazuje się, że taki samochód nie jest w najlepszym stanie technicznym i na pewno dużo mu brakuje do tego, aby można było go nazwać „igłą” czy „w stanie idealnym”. Niestety w naszym kraju takie praktyki zdarzają się dość często i jest to dla nas dość problematyczne, bo tylko marnujemy swój czas i pieniądze na dojazd.

Stan techniczny pojazdu

Jeżeli jednak w ogłoszeniu jest zdjęcie to już mamy jakąś możliwość, aby ocenić stan techniczny pojazdu. Będzie to dla nas ogromnie ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli zobaczyć czy samochód jest zadbany czy może konieczne będzie włożenie w niego trochę pracy. Jeżeli znamy się na takich rzeczach i chcemy kupić samochód to będziemy nawet zadowoleni z tego, że będziemy w stanie zejść z ceny. Jeżeli jednak chcemy kupić pojazd, który będzie sprawny i gotowy do jazdy to powinniśmy poszukać gdzieś indziej. Musimy też zwracać uwagę na dodatkowe wyposażenie, które zawarte jest w opisie. Jeżeli jest napisane, ze samochód posiada radio czy opony sportowe to tak faktycznie powinno być. Jeżeli czegoś będzie brakowało to możemy albo zrezygnować z zakupu takiego samochodu lub po prostu żądać obniżenia ceny o kilkaset złotych.

Kupując samochód warto jest się upewnić, że posiada wszystkie elementy z opisu (sxc.hu)
Kupując samochód warto jest się upewnić, że posiada wszystkie elementy z opisu (sxc.hu)

Papiery i dokumentacja

Powinniśmy też sprawdzić czy samochód posiada wszystkie papiery i czy jest w porządku. Na dodatek warto się zorientować którym właścicielem z kolei jesteśmy oraz czy w przeszłości ten pojazd nie był uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego. Jeżeli tak było to jego stan techniczny może być zdecydowanie gorszy niż wydaje się z zewnątrz. Dlatego warto jest wziąć z sobą osobę, która zna się dobrze na samochodach i wie jak sprawdzić w jakim stanie technicznym faktycznie się znajduje. Ocena wszystkiego na miejscu może być trudna, ale daje jakiś ogląd na sytuację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat