Łucznictwo – sport, hobby a może czysta rozrywka?

Łucznictwo jest jednym z tych sportów, które nie należą do specjalnie popularnych na świcie. Z drugiej strony każdy z nas ma jakieś pierwotne dążenie do tego, aby przynajmniej przez krótki czas móc potrenować na strzelnicy łuczniczej. Przede wszystkim jest to umiejętność, która może mieć bardzo praktyczne zastosowanie i warto jest się jej nauczyć. Nigdy nie wiemy w jakich sytuacjach przyjdzie nam się zmierzyć i z czym będziemy musieli sobie radzić. Umiejętność posługiwania się bronią dystansową jest w tym przypadku bardzo pożądana. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna była ona używana na przykład do polowań na zwierzynę. Do dnia dzisiejszego istnieją grupy łowieckie, które polują na zwierzęta jedynie przy wykorzystaniu broni tego rodzaju. Jednakowoż pamiętajmy, że jest to normalna broń, która może być naprawdę niezwykle niebezpieczna. Musimy uważać, aby nie zarobić sobie krzywdy.

Prosto do celu!

Łucznictwo jako dyscyplina sportowa polega przede wszystkim na sprawdzaniu celności osoby posługującej się nią. Powstało też wiele wariacji polegających na strzelaniu do ruchomych obiektów czy też z zamkniętymi oczami. Nie są to jednak oficjalne dyscypliny, które miałby jakiś związek na świecie. Posługiwanie się tą bronią pozwala jednak na niezwykłe odstresowanie się. Jest to potrzebne chociażby do tego, aby oddać strzał. Jeżeli będziemy roztrzęsieni lub nasze serce będzie kołatać to nie będziemy w stanie ustabilizować ciała w taki sposób, aby oddać czysty strzał, który poleci prosto do celu. Dlatego szybko nauczymy się gasić swoje emocje, aby być w stanie trafić strzałą prosto do celu.

Strzelanie z łuku tylko wydaje się proste (sxc.hu)
Strzelanie z łuku tylko wydaje się proste (sxc.hu)

Akcesoria i zaopatrzenie

Strzały łucznicze mogą być wykonywane samodzielnie lub kupowane w sklepach z akcesoriami łuczniczymi. Są one naprawdę ważne, bo od nich w dużej mierze będzie zależało jak wyglądać będzie strzał. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będą one wyważone w odpowiedni sposób to polecą w całkiem inne miejsce niż celowaliśmy. Dlatego lepiej jest kupować je z zaufanego źródła, gdzie przechodzą testy wyważenia. Pozwoli nam to na doskonalenie swoich umiejętności. Niewiele osób wie, że łucznictwo wymaga całkiem sporej siły. Trzymanie strzały w momencie, gdy cięciwa jest naciągnięta stanowi dużą trudność. Co prawda możliwe jest zastosowanie łuku bloczkowego, ale ten jest droższy i niepolecany osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łucznictwem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat