Materiały budowlane w historii

Na przestrzeni dziejów ludzie wykorzystywali wiele materiałów do wznoszenia konstrukcji. Początkowo były to zwykłe lepianki, które powstawały z błota i gliny. Nie były one zbyt trwałe, ale zapewniały wystarczającą ochronę przed wiatrem i zbyt wysoką temperaturą. W ten sposób możliwe stało się osiedlanie nawet na terenach, gdzie nie było dostępu do jaskiń lub szczelin skalnych. Później zaczęto wykorzystywać drewno do budowy domów. Nie były to jednak takie domy jakie znamy współcześnie. Były one dalece bardziej prymitywne i często nawet wykonywane z gałęzi. Nie były one ani trwałe, ani też nie gwarantowały zbyt dobrej ochrony. Z czasem jednak domy z drewna stały się podstawowym materiałem do budowy domów.

Cegła jest współcześnie stosowanym materiałem budowlanym (sxc.hu)
Cegła jest współcześnie stosowanym materiałem budowlanym (sxc.hu)

Rozwój technologii

Ludzie wykorzystywali też kamień do wznoszenia budowli. Jak wiemy, jest to niezwykle dobry materiał budowlany, który może przetrwać nawet kilka tysięcy lat. Z niego wykonane są piramidy w Gizie czy też budowle pochodzące ze starożytnej Grecji. Budowanie monumentalnych budowli było więc jak najbardziej możliwe, co pokazuje, że już przed wiekami wiedza inżynieryjna ludzi stała na wysokim poziomie. Dzisiaj do budowy takich obiektów stosujemy stal – jest znacznie trwalsza i pozwala na budowę nawet wielometrowych obiektów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

  • mordimer

    No i oczywiście beton, czyli obecnie podstawa budownictwa. I jego podstawa, czyli cement który ma duży wpływ na jakość i solidność betonu…

Wypowiedz się na ten temat