Materiały budowlane i wykończeniowe

W budownictwie stosuje się wiele materiałów – czy to konstrukcyjnych czy też wykorzystywanych do wykończeń. Dobiera się je w taki sposób, aby były one możliwie jak najbardziej optymalne. Ważną rzeczą jest więc, aby stosunek wagi do wytrzymałości był jak najbardziej korzystny. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie bardziej złożonych obiektów, wyższych czy też o bardziej wyszukanym kształcie. Takich materiałów wbrew pozorom nie ma zbyt wiele, chociaż wraz z rozpowszechnieniem się materiałów polimerowych mamy znacznie większe możliwości. Standardowo do wykonywania konstrukcji wykorzystuje się stal, ale ze względu na to, że jest materiałem wytrzymałem i stosunkowo tanim. W odróżnieniu od tytanu, który ma podobną wytrzymałość, znacznie mniejszą wagę i jest niestety znacznie droższy. Wykorzystuje się też aluminium, które jest jednym z najlżejszych metali wykorzystywanych w budownictwie, ale jego wytrzymałość jest już o wiele mniejsza niż stali. Dlatego raczej nie wykorzystuje się jej jako szkielet budynków.

Wykańczanie mieszkania

Materiały wykończeniowe też powinny być lekkie, tanie i wytrzymałe. W ten sposób można ułatwić sobie wiele rzeczy i sprawić, że będziemy mogli dokończyć pracę znacznie szybciej. Na przykład do produkcji drzwi wykorzystywana jest płyta komórkowa. Głównie ze względu na to, ze jest tania, a zarazem wytrzymała. Takie drzwi są dodatkowo dość lekkie – biorąc pod uwagę jej wielkość oraz to, że zawierają one jeszcze metalowy zamek, często szklane elementy. Płyta, która jest używana do ich produkcji składa się przede wszystkim z tekturowego wypełnienia. Jest ono ułożone na kształt plastra miody. To sprawia, że nawet pomimo użytego materiału całość pozostaje bardzo trwała i wytrzymała. Zaletą jest to, że produkcja takiego materiału jest tania. Jest to przecież papier, trochę sklejki i nic więcej.

Płyta wiórowa (sxc.hu)
Płyta wiórowa (sxc.hu)

Materiały budowlane

Dlatego jeżeli planujemy wykonanie taniego remontu to jak najbardziej możemy skorzystać z takiego rozwiązania. W budownictwie wykorzystuje się też znacznie mniej wytrzymałe materiały, które są drogie i ciężkie. Przykładem może być chociażby drewno. Jest ono jednak na tle szlachetnym materiałem, że doskonale odnajduje się w zarówno nowoczesnych i starodawnych projektach domu. Mogą być materiałem, z którego wykonane są podłogi, schody czy meble. Jest więc niezwykle uniwersalny i dlatego tak często i chętnie wykorzystywany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat