Od maturzysty do lekarza, czyli ile trwają studia medyczne

Dostanie się na studia medyczne po maturze nie jest proste ze względu na dużą ilość zainteresowanych. Są one przeznaczone dla najlepszych absolwentów szkół średnich z wysokimi wynikami matur, jednak dostanie się na studia to dopiero początek długiej drogi. Ile trzeba się uczyć aby zostać lekarzem?

Studia medyczne

Zostanie lekarzem wymaga dużej ilości nauki, zarówno w okresie studiów medycznych jak i później. Same studia medyczne trwają sześć lat, a najwięcej osób rezygnuje podczas pierwszego roku. Dzieje się tak, ponieważ należy przyswoić dużo materiału z podręczników I roku studiów medycznych oraz zdać egzaminy końcowe. Jednak uzyskanie dyplomu studiów medycznych to dopiero początek nauki.

Po studiach

Kolejnymi etapami w kształceniu lekarza jest staż podyplomowy, po którym zdaje się państwowy egzamin lekarski. Gdy z powodzeniem zdamy egzamin lekarski to kolejnym krokiem na naszej drodze jest wybór specjalizacji. Warto wybrać ją już na etapie stażu podyplomowego, gdyż ułatwi to późniejszą edukację. Jednym z ostatnich etapów jest rezydentura w szpitalu lub innej placówce medycznej. Po rezydenturze zostajemy lekarzami, jednak nie oznacza to końca nauki, gdyż lekarz musi uczyć się przez całą karierę, aby mógł dobrze leczyć pacjentów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat