Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Będąc właścicielem firmy musimy zadbać głównie o to, aby firma była dochodowa i przynosiła zysk. Oprócz tego ważne będzie spełnienie też wszystkich wymagań prawnych, które urzędy i instytucje stawiają właścicielom firm. Niektóre z nich mogą dotyczyć na przykład kwestii rozliczania podatków. Bardzo często możemy spotkać się z kasami fiskalnymi, które znajdują się np. w sklepach czy też firmach usługowych. Czy każda osoba prowadząca działalność jest zobowiązana do tego, aby posiadać taki sprzęt? Okazuje się, że nie każdy ma taki prawny obowiązek – są takie branże, które muszą się w nie zaopatrzyć dopiero po przekroczeniu pewnego pułapu dochodów rocznych. Jeżeli będą one niższe od tej kwoty to nie będzie potrzeby posiadania takiego urządzenia. Musimy to sobie bardzo przypilnować, ponieważ niedopatrzenie rzeczy w tej kwestii może zakończyć się wieloma problemami, a w tym również karami finansowymi czy nawet oskarżeniem o próbę oszustwa podatkowego.

Kasa fiskalna

Jeżeli okaże się, że nasza branża potrzebuje kasę fiskalną to warto jest wybrać dla siebie taką, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania i przynajmniej będzie tania w obsłudze i eksploatacji. Urządzenie do celów fiskalnych musi posiadać specjalną budowę, która pozwoli na zbieranie informacji o przeprowadzonych transakcjach oraz o kwocie podatku. Na rynku mamy wiele firm, które zajmują się produkowaniem takich urządzeń, ale nie każda z nich będzie wstanie zaoferować nam wystarczające rozwiązanie. Możemy spotkać się z pojęciem takim jak drukarki fiskalne. Nie jest to kompletne urządzenie, które może być używane samodzielnie. Wymagają one systemu komputerowego, do którego wprowadzone zostaną dane o produktach i ich ceny. Zadaniem drukarki jest tylko drukowanie paragonu i ewentualnie potwierdzenia z terminalu. Jeżeli będzie zależało nam na bardziej kompleksowym rozwiązaniu to warto będzie zdecydować się na przede wszystkim na kasy fiskalne.

Kasa fiskalna (sxc.hu)
Kasa fiskalna (sxc.hu)

Wymagania prawne

One do poprawnego działania nie będą potrzebować dodatkowych urządzeń ani też komputera z zainstalowanym niepanoramowaniem. Zamiast tego będzie można używać bezpośrednio jej, ponieważ będzie zapewniała ona takie możliwości. Możliwe jest jej połączenie ze skanerem kodów kreskowych – w takim wariancie używane są one przede wszystkim w klepach wielkopowierzchniowych np. dyskontach spożywczych. Dzięki temu nabijanie produktu na kasę jest znacznie szybsze i obarczone mniejszym ryzykiem błędu. Często stosowane są też takie kasy, które wyposażone są w moduł, który pozwala zrezygnować z drugiej rolki w czasie swojej pracy. Dzięki emu będziemy mogli kupować jej dwa razy mniej, co pozytywnie wpłynie na możliwość oszczędzania. Wszystkie dane zapisywać będą się w sposób cyfrowy, co pozwoli na powrót do nich nawet po wielu miesiącach. Jest mniejsze ryzyko, że zostaną one zgubione i niemożliwe będzie rozliczenie się np. z fiskusem. To tylko niektóre elementy, które przemawiaj za wyborem dobrej pod względem jakości kasy fiskalnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat