Najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania domu

Temat ekologii już od wielu lat jest naprawdę bardzo popularny. Coraz większa uwagę przywiązuje się dzisiaj do dbania o środowisko naturalne. Nic w tym dziwnego, skoro człowiek przez tyle lat egzystencji zdołał tak negatywnie wpłynąć na środowisko. Dzisiaj bardzo poważnym problemem jest przede wszystkim smog, który spowodowany jest przede wszystkim obecnością sporej liczby elektrowni węglowych w Polsce oraz tym, że domy ogrzewane są bardzo często piecami wykorzystującymi węgiel. Niestety Polska z tego powodu ma niemal najgorsze pod względem jakości powietrze w całej Europie, co widać przede wszystkim w okresie zimowym. Warto jest więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób my sami ogrzewamy własny dom.

Ekologiczne piece akumulacyjne

Całkiem ekologicznym rozwiązaniem są na dzień dzisiejszy piece akumulacyjne. W ich wnętrzu znajduje się specjalny materiał w postaci bloku cegieł, które nagrzewają się dzięki specjalnym grzałkom, wykorzystującym do działania prąd. Takie piece nagrzewają się przez parę godzin do bardzo wysokich temperatur, a później w bardzo efektowny sposób oddają ciepło. Takie piece nie emitują jakichkolwiek szkodliwych substancji do powietrza, przez co są naprawdę bardzo skuteczne. Piece ze względu na tryb pracy dzielą się na statyczne i dynamiczne. Statyczne oddają ciepło poprzez obudowę, a dynamiczne wydmuchują nagrzane do odpowiedniej temperatury powietrze.

Popularne pompy ciepła

Dość popularne i równie ekologiczne są pompy ciepła. Charakteryzują się one wysoką wydajnością oraz sprawnością. Są w stanie działać przynajmniej przez kilkanaście lat bez jakichkolwiek awarii i konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych. Takie pompy pozwalają na „przeniesienie” ciepła z miejsc, które mają wyższą temperaturę, do tych, w których jest ona mniejsza. Zasadniczą wadą takiej instalacji jest przede wszystkim cena. Pompy ciepła kosztują przynajmniej kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Mimo wszystko w przypadku domów budowanych zgodnie z ekologią można się z nimi spotkać bardzo często. Jeśli stać więc kogoś na dość dużą inwestycję, to pompy ciepła jak najbardziej powinien rozważyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Wypowiedz się na ten temat