Naprawianie elektryczności w zakładzie przemysłowym

W przemyśle występuje bardzo wiele systemów, które bazują niemal całkowicie na instalacji elektrycznej. Naturalną koleją rzeczy będzie więc to, że czasami będą pojawiały się jej awarię. Nie można ich całkowicie uniknąć i pojawiają się one w każdego rodzaju zakładach. Dla przedsiębiorstwa jest to niekorzystne, bo powoduje zatrzymanie produkcji i przekłada się na mniejsze zyski. Dlatego tak ważna jest jednostka utrzymania ruchu – w ten sposób możliwe jest zachowanie ciągłości produkcji i naprawianie wszystkich usterek możliwie jak najszybciej. To wszystko jest niezmiernie ważne i dlatego powinniśmy móc zrobić wszystko, aby tylko móc poradzić sobie z tym zagadnieniem. Wiele zakładów nie ma jedna tak wyspecjalizowanej komórki i do napraw zaprzęga zwykłych pracowników, którzy na co dzień obsługują te urządzenie. Często nie posiadają oni żadnych umiejętności mechanicznych, a tym bardziej elektrycznych. Dlatego takie zachowanie ze strony pracodawców jest wyjątkowo nierozsądne i może powodować problemy i to niekiedy nawet poważne.

Uszkodzenia maszyny

Przede wszystkim może dojść do uszkodzenia maszyny, ale w taki sposób, że naprawa będzie niemożliwa lub bardzo droga. Łatwo może dojść przecież do zwarcia, które spali wszystkie obwody i na dobrą sprawę pośle takie urządzenie na złomowisko. Drugą, o wiele ważniejszą rzeczą jest to, że może w ten sposób dojść do utraty zdrowia lub nawet do śmierci takiej osoby. Pamiętajmy, że z prądem nie można igrać, bo są to z reguły wysokie napięcia, które bez problemów mogą zabić człowieka. Dlatego oddawanie takich obowiązków osobom, które się na tym nie znają jest wyjątkowo nieodpowiedzialne. Musimy podejmować odpowiednie działania, aby tylko móc bez problemów wyeliminować takie zagrożenie. Komórka utrzymania ruchu jest tutaj jak najbardziej wskazana.

Układy elektroniczne mogą stanowić niebezpieczeństwo (sxc.hu)
Układy elektroniczne mogą stanowić niebezpieczeństwo (sxc.hu)

Uprawnienia

Elektryk powinien mieć uprawienie Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jest to taki certyfikat, który poświadcza, ze dana osoba umie się posługiwać tego rodzaju instalacjami i będzie mogła w bezpieczny sposób je naprawiać. Niekiedy też konieczne jest wykonanie obliczeń lub rozrysowanie schematów – takimi rzeczami nie zajmie się osoba bez stosownego wykształcenia. Obliczenia dynamiczne mogą zostać wykonane tylko przez kogoś kto faktycznie wie na czym polega praca elektryka. Nie ryzykujmy życia swoich pracowników, bo może się to skończyć dla nas bardzo niekorzystnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat