Nasz organizm i jego wewnętrzny zegarek

Mało kto z nas pamięta, że nasze ciało jest zaprogramowane niczym niezłej klasy komputer. Wytwarzanie poszczególnych substancji, działanie narządów i wydajność mają swój określony czas. Jesteśmy niczym dobre inwestycje kapitałowe –skrupulatnie zaplanowani.

7.00 Temperatura ciała, która obniżyła się w nocy zaczyna rosnąć. Kortyzol idzie w górę, dzięki czemu jesteśmy gotowi na wyzwania zbliżającego się dnia. Także testosteron i estrogen wydzielają się w dużej ilości, co pobudza nas seksualnie i sprawia, ze poranek jest najlepszy na okazywanie sobie czułości.
8.00 Najwięcej endorfin wydziela się w nocy. Działają przeciwbólowo, dlatego najlepiej umawiać wizytę u dentysty na poranek.
10.00 Wysoki poziom glukozy we krwi oraz wyższa temperatura ciała sprawiają, że nasz mózg pracuje na pełnych obrotach i jesteśmy kreatywniejsi!

zegar(sxc.hu)
zegar(sxc.hu)

12.00 Nasz mózg zwalnia. Do godziny 15 jesteśmy mniej wydajni – wszystko przez spadek ciepłoty ciała oraz adrenaliny.
15.00 Wracamy do akcji. Adrenalina znów rośnie, mimo że spadł kortyzol. Możemy wracać do dzieła i zadań, których wcześniej nie skończyliśmy.
16-17 Nasze ciało osiąga maksymalną temperaturę oraz poziom hormonów. Jest to dobry moment na wysiłek fizyczny, gdyż nasze mięśnie są już rozruszane po całym dniu.
18.00 Pora na odpoczynek. Organizm jest już osłabiony, substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne organizmu spadły. Wytwarza zamiast tego melatoninę.
20.00 Dobry moment na drinka lub piwo – wątroba pracuje najlepiej właśnie o tej porze (niestety tylko do 22)
00.00 Organizm przygotowuje się do snu przez co temperatura ciała spada.
3-5 nad ranem organizm jest wyciszony. Glukoza, ciepłota i kortyzol są najniższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat