Niebezpieczne sytuacje drogowe

Prowadzenie samochodu w wielu sytuacjach może być niebezpieczne. Zwłaszcza jeżeli warunki atmosferyczne nie są zbyt korzystne i widoczność jest mocno ograniczona. W takiej sytuacji możemy nie zauważyć innych uczestników ruchu drogowego i zwyczajnie spowodować stłuczkę lub wypadek. Dlatego jeżeli warunki nie są idealne to musimy zachować szczególną ostrożność. W ten sposób będziemy w stanie uniknąć wielu niekorzystnych dla nas sytuacji i po prostu nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Musimy też pamiętać, że nie tylko podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych możemy być narażeni na niebezpieczeństwo. Równie dobrze może nas to czekać podczas pięknej pogody. Niektóre z dróg są na tyle źle skonstruowane, że widoczność na nich jest mała nawet podczas normalnej eksploatacji. Jeżeli chcemy wyjechać z niej to musimy naprawdę bardzo ryzykować, bo nie jesteśmy w stanie zobaczyć tego, co znajduje się po jej drugiej stronie. Niekiedy dzieje się tak, bo znajduje się ona pod zbyt dużym kątem, a w innym razie po prostu jest zasłonięta przez budynki lub inne obiekty.

Lustra drogowe

Dlatego w takich miejscach powinny się znajdować lustra drogowe. Nie tylko zwieszają one widoczność, ale też zwracają uwagę kierowcy, że w tym miejscu może coś „wyskoczyć”. Dlatego ich stawianie jest bardzo ważne. Jeżeli dojeżdżamy do takiego skrzyżowania to powinniśmy bardzo zredukować prędkość. W ten sposób będziemy mieli więcej czasu na ocenę sytuacji oraz ewentualne zatrzymanie się. Pamiętajmy też, że obraz w takim lustrze też nie zawsze dokładnie pokazuje odległość w jakiej znajduje się samochód. Dlatego czasem możemy myśleć, że mamy jeszcze sporo czasu na wyjazd, a w praktyce okaże się, że samochód jest już bardzo blisko. W takiej sytuacji może dojść do wypadku, którego skutki będą mogły być opłakane. Musimy więc bardzo uważać.

Wypadki samochodowe (sxc.hu)
Wypadki samochodowe (sxc.hu)

Niebezpieczna jazda

Nie tylko skrzyżowania są niebezpieczne. W momencie, gdy nie dostosowujemy stylu jazdy do warunków panujących na drogach to możemy się spodziewać, że prędzej czy później dojdzie do jakichś niepożądanych zdarzeń. Dalego jeżeli jedziemy w deszczu lub jezdnia jest pokryta śniegiem to warto jest wtedy po prostu zwolnić. Będziemy mieli wtedy znacznie więcej czasu na reakcję i będziemy mogli zapobiegać wielu nieprzyjemnym zdarzeniom. Jest to ogromnie ważne nie tylko dla nas, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy w podobny sposób mogą być zagrożeni przez naszą brawurową jazdę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat