Obuwie treningowe – na co zwracać uwagę?

Prowadząc aktywny tryb życia nieraz zwracamy uwagę na odzież i obuwie. Sklepy sportowe oferują bardzo szeroką gamę obuwia sportowego i wszystko zależy od nas co wybierzemy. Co prawda zazwyczaj kierujemy się gustem i wybieramy buty, które po prostu są ładne. Nie jest to złe, bo tak naprawdę będziemy zadowoleni z zakupu, ale do czasu. Gdy przychodzi czas na trening, ubieramy nowe buty i jesteśmy zaskoczeni. Sam wygląd to nie wszystko, bo buty muszą być przystosowane do rodzaju treningu jaki wykonujemy. Można rozróżnić wiele rodzajów butów, ale najważniejsze będzie ich przeznaczenie oraz komfort użytkowania. W każdym sporcie może przydać się lekko odmienne obuwie, więc warto trochę poczytać o tym, zanim dokonamy błędnego wyboru.

Obuwie na siłownię

Gdy regularnie ćwiczymy na siłowni to także przyda się zakupić dobre obuwie. Każda siłownia wymaga od nas zmiany butów w szatni, przez co musimy ćwiczyć w innych butach. Tak naprawdę dużo zależy od tego jaki trening preferujemy na siłowni. Jeżeli w większości wykonujemy trening aerobowy, to lepiej zakupić buty, które nadają się bardziej do biegania. Pozwoli nam to na bardziej efektywny trening na bieżni, bez jakichkolwiek bólów w okolicach kostek. Inaczej jest w przypadku, gdy lubimy podnosić duże ciężary. Można zauważyć, że niektórzy robią martwy ciąg w samych skarpetkach. To dlatego, że buty są wyprofilowane i nie pozwalają równo trzymać stóp. W tym wypadku można zakupić buty z płaską podeszwą i one będą najbardziej skuteczne przy takim treningu.

obuwie na rower (pixabay.com)

Buty na rower

Poruszając się na rowerze także musimy posiadać wygodne obuwie. Jeżeli jest to jazda rekreacyjna to tak naprawdę nie ma znaczenia co ubierzemy. Stopy raczej nie będą zmęczone po przebyciu kilkunastu kilometrów w trampkach. Inaczej jest w przypadku gdy chcemy jeździć rowerem w dalsze trasy. Wtedy stopy mogą się męczyć i potrzebne będą takie buty jak shimano sh m089 RowerTour.com. To specjalna odmiana butów rowerowych, które kupuje się w zestawie z pedałami. Gwarantują one dobre usztywnienie stopy, ale jednocześnie są bardzo wygodne i komfortowe. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że łączy się je poprzez zaczepy z pedałami, a to przekłada się na siłę docisku. Idąc dalej tym tropem, mamy więcej siły na pedałowanie, a podróż staje się dużo bardziej przyjemna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat