Odkrywanie kosmosu

Technologia na przestrzeni wielu lat znacząco poszła do przodu. Jej rozwój miał wpływ na wiele dziedzin naszego życia, a w ciągu ostatnich stu lat mogliśmy zauważyć, jak bardzo wszystko ruszyło do przodu. Jeszcze na początku ubiegłego wieku mało kto marzył nawet o tym, by człowiek mógł wyruszać w kosmos. Obecnie prowadzonych jest wiele programów kosmicznych, a każdego roku odkrywane są nowe planety oraz miejsca w przestrzeni kosmicznej, w których istnieje szansa na istnienie życia.

Sondy i teleskopy

Postawienie nogi na księżycu było ogromnym osiągnięciem (sxc.hu)
Postawienie nogi na księżycu było ogromnym osiągnięciem (sxc.hu)

Podróże w kosmos rozpoczęły się w drugiej połowie ubiegłego wieku. Pierwszym celem człowieka był przede wszystkim księżyc. Postawienie na nim nogi było ogromnym sukcesem, który tylko wzmógł apetyt agencji kosmicznych na odkrywanie wszechświata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach podróże w kosmos kończyły się tragicznie. Wiele poważnych katastrof spowodowało, że obecnie zanim będzie można wysłać kogoś w przestrzeń kosmiczną, konieczne jest przeprowadzenie wszelkich niezbędnych testów oraz sprawdzenie wszystkiego pod względem bezpieczeństwa. Jednakże nie tylko ludzie są obecnie wysyłani w kosmos. Już od kilkudziesięciu lat wysyłamy bowiem różnego rodzaju sondy, które mają na celu eksplorację coraz to bardziej odległych części kosmosu. Najbardziej znaną sondą jest Voyager 1 i to właśnie ona znajduje się obecnie w najdalszej odległości od Ziemi.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju sondy potrzebują bardzo dużej ilości czasu do tego, by móc pokonać określony dystans. Z tego właśnie powodu, agencje kosmiczne wykorzystują różnego rodzaju teleskopy, które umożliwiają wgląd w głębię kosmosu. Najbardziej znanym teleskopem jest przede wszystkim teleskop Hubble’a, który przesłał na Ziemię bardzo dużą ilość niesamowitych zdjęć z odległych części wszechświata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

KOMENTARZE

Wypowiedz się na ten temat