Ogrodnictwo w XXI wieku

Wielu właścicieli domów prywatnych bardzo często pragną mieć na terenie własnej posesji piękny ogród. Niestety nie jest to takie łatwe do zrealizowania, ponieważ jest to ogromny wydatek. Tym bardziej, że musimy korzystać z pomocy specjalistów, którzy będą mogli pomóc nam przy projektowaniu oraz wykonaniu całej budowy. W świadomości większości osób jest to sprawa bardzo prosta, bo dotycząca jedynie sadzenia roślinności. Prawda jest jednak znacznie bardziej złożona. Przede wszystkim często konieczne jest użycie maszyn budowlanych, aby można było dostać się do niżej położonych warstw ziemi. W ten sposób możliwe będzie poprowadzenie różnych przewodów np. jeżeli będziemy chcieli wykorzystać lampy ogrodowe. Inną ważną rzeczą jest instalacja rurociągowa, która będzie niezbędna w przypadku, gdy będziemy chcieli mieć basen na terenie ogrodu lub fontannę.

Elektryka

Kable zasilające muszą być prowadzone w odpowiedni sposób, aby nie powodowały one zagrożenia. Prąd elektryczny może być niebezpieczny i powinniśmy o tym wiedzieć. Nie można więc robić tego na własną rękę. Przede wszystkim musi zostać użyta rura karbowana Peszel, która pozwoli na ukrycie wszystkich przewodów i zaizolowanie ich od środowiska zewnętrznego. Jest to podstawowa rzecz, która wpływa na bezpieczeństwo. Oczywiście wszelkie prace związane z elektryką muszą być wykonywane przez osobę, która posiada odpowiednie uprawnienia. Jeżeli nie będzie ich miała to nie może podejmować się takich robót – grodzi to porażeniem prądem, a nawet spaleniem całej instalacji (również tej domowej). Są to ogromne koszty, których przecież można w bardzo łatwy sposób uniknąć.

Nowoczesny ogród (sxc.hu)
Nowoczesny ogród (sxc.hu)

Budowa ogrodu

Budowanie ogrodów to również bardzo wiele formalności. Jeżeli na naszym terenie rosną jakieś drzewa, które będziemy chcieli wyciąć to będziemy musieli zdobyć zgodę od odpowiednich organów. Jeżeli okaże się, że wycięliśmy coś bez odpowiednich zezwoleń to prędzej lub później zostaniemy podciągnięci do odpowiedzialności karnej. Podobnie jest w przypadku budowy pomieszczenia gospodarczego. Jeżeli jego wielkość będzie zbyt duża lub będą fundamenty to musi on zostać zgłoszony do instytucji budowlanych, które wystawią odpowiednie zaświadczenie, które będzie jednocześnie zgodą na budowę. Niedopilnowanie takich spraw jest dużym problemem, którego w żaden sposób nie możemy akceptować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat