Opieka długoterminowa nad osobą chorą

Opiekowanie się osobami przewlekle chorymi jest niezwykle trudną rzeczą. Przede wszystkim pod względem fizycznym. Jest to ciężka praca, którą w wielu przypadkach muszą wykonywać drobne kobiety, którym zwyczajnie brakuje sił. Z tego powoduj jest to duża trudność, której jednak w żaden sposób nie da się ominąć. Co prawda istnieją różne pomoce jak wyciągarki cz podnośniki osób chorych ,a le jest to sprzęt drogi i raczej przeciętnego człowieka nie będzie na niego stać. Innym problemem jest to, że taka osoba musi być na wezwanie 24/7. Nigdy nie wiadomo kiedy osoba chora będzie potrzebowała pilnej pomocy i dlatego musimy być cały czas pod ręką. Jest to męczące i właściwie wyklucza taką osobę z życia towarzyskiego. Taka osoba nie może wychodzić z domu w dowolnym momencie, bo pod jej nieobecność może wydarzyć się coś strasznego. Jeżeli taka osoba jest przewlekle chora to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie ona potrzebowała opieki medycznej.

Opieka

Opieka długoterminowa jest z reguły podejmowana przez osoby najbliższe. Jeżeli opiekunów jest przynajmniej kilku to można to rozwiązać w dość sensowny sposób. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć czas dla siebie, w którym będą zajmowali się swoimi rzeczami. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że osoba chora pozostaje tylko z jednym opiekunek to jest to ciężka sytuacja dla obu osób. Dla osoby chorej, bo wie, że w pewnym sensie jest ciężarek i konieczne jest opiekowanie się nią, a dla opiekuna, że jest bezsilna i tak naprawdę nie jest w stanie takiej osobie realnie pomóc, ale tylko pielęgnować. Dodatkowo wszystko odbywa się jej kosztem, bo nie może żyć w dokładnie taki sposób jakby chciała. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na to, aby oddawać takie osoby do specjalnych odrodków, gdzie będą mogli liczyć na fachową pomoc.

Opieka nad drugą osobą (sxc.hu)
Opieka nad drugą osobą (sxc.hu)

Ośrodek

Dla wielu osób będzie to coś nie do pomyślenia. Jak można oddać kogoś z rodziny do takiego miejsca? Jeżeli ktoś ma własną rodzinę, zobowiązania i pracę to przecież nie może poświęcić się dla swojego rodzica. Jeżeli taka osoba wymagałaby jedynie doglądania, bo większość rzeczy roiłaby sama to nie byłoby problemu. Jeżeli jednak konieczna jest opieka całodobowa to z całą pewnością nie uda się zaopiekować taką osobą. Jest to naprawdę trudna sytuacja, z której nie ma dobrego wyjścia. Musimy jednak podjąć jakąś decyzję. Oddanie bliskiego do takiego miejsca nie oznacza, że go porzucamy – możemy go odwiedzać nawet codziennie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat