Opieka nad małymi dziećmi

Opieka nad dziećmi wydaje się z pozoru bardo łatwym zajęciem. Z tego powodu też to zajęcie powierzane jest nastolatkom, które chcą sobie dorobić. Czy takie postępowanie jest słuszne? Wydaje się, że osoba mająca już 15 lat będzie w stanie zaopiekować się małym dzieckiem. Problemy powstają jednak wtedy, gdy konieczne jest sprawowanie dłuższej opieki np. przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Wtedy taka osoba może poczuć się znużona i zwyczajniej w świecie zmęczona opieką nad dziećmi. Nie będzie potrafiła też przygotować jedzenia czy zająć się domem w odpowiedni sposób. Dlatego osoby szukający niani chcą, aby była to osoba, która będzie potrafiła zagwarantować kompleksową opiekę nad dzieckiem. Łącznie z jego nakarmieniem i edukacją. Jest to zajęcie trudne, ponieważ rodzice z reguły wymagają bardzo wiele, a z reguły płacą niewielkie stawki. To wszystko jest niezwykle niekorzystne i dlatego trudno jest znaleźć kompetentną osobę.

Praca nie dla nastolatka

Rodzice z reguły maja zbyt wysokie wymagania jak na pieniądze, które mogą zaoferować za prace. Często dziennie taka osoba musi spędzać około 8 godzin przy opiece nad dzieckiem, a dostaje mniej niż najniższa krajowa. W ten sposób praca staje się nieopłacalna i wiele osób po prostu się przekwalifikuje. Taką pracą zainteresowani są przede wszystkim uczniowie szkół średnich lub studenci – dzięki temu są w stanie zarobić dodatkowe pieniądze bez posiadania żadnego wykształcenia. Ludzie jednak niechętnie powierzają swoje dziecko tak młodej osobie. Przede wszystkim dlatego ,że uważają, że nie będzie potrafiła się nim prawidłowo zająć i że dojdzie do jakiejś tragedii. Uważają, że dziecko będzie zaniedbywane, a taka opiekunka będzie sprowadzała do domu swoje koleżanki i tym samym przestanie skupiać swoja uwagę na dziecku.

Opieka nad dziećmi to przede wszystkim niezwykła odpowiedzialność (sxc.hu)
Opieka nad dziećmi to przede wszystkim niezwykła odpowiedzialność (sxc.hu)

Nauka i odpowiedzialność

Najchętniej witane są osoby, które posiadają wykształcenie wyższe pedagogiczne oraz długi staż w pracy. Szczególnie chętnie widziane są osoby, które opiekowały się już wieloma dziećmi i same już je odchowały. Ludzie wolą, gdy osoba ma kierunkowe wykształcenie, podejście do dziecka itd. Jednak natrafienie na taka osobę jest niemal niemożliwe – będą one chciały pracować za większe pieniądze niż kilkaset złotych w sali miesiąca. Każdy z nam musi się z to utrzymać i dlatego niezbędne jest przyjęcie oferty z godziwą stawą – w innym razie nie będziemy w stanie zapewnić właściwych warunków dla siebie i naszej rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat