Opieka nad osobami starszymi

Opieka nad osobą, która jest przewlekle chora może powodować całkiem spore problemy. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że musimy całkowicie poświęcić się komuś takiemu, ponieważ w wielu przypadkach nie jest ona w stanie wykonać nawet najprostszych czynności. Jeżeli taki przypadek występuje w rodzinie to bardzo często okazuje się, że członkowie opiekują się tak osobą. Niestety nie ma zbyt wiele chętnych osób do takiej opieki i dlatego z reguły tylko jedna z nich musi wziąć na barki całą odpowiedzialność. Nie może być tak, że poświęcimy wszystko, aby móc zająć się taką osobą. Każdy z nas ma jakąś pracę, życie osobiste. Niektóre osoby mają rodzinę, której muszą poświęcać swój czas. Nie jest to sytuacja bez wyjścia – mamy przecież możliwość skorzystania z domów opieki i hospicjów, gdzie możliwa jest znacznie lepsza opieka. Przede wszystkim będzie realizowana ona przez osoby, które mają wykształcenie medyczne i będą potrafiły pomóc w przypadku, gdy dojdzie do jakichś problemów medycznych.

Presja społeczeństwa

Wiele osób nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ będzie pod presją społeczeństwa. Jest ono konserwatywne i w wielu kręgach oddanie osoby do hospicjum lub domu starców uważane jest za coś niegodnego i niewdzięcznego (głównie jeżeli to dzieci oddają swoich rodziców). Takie osoby jednak nie rozumieją, że opiekowanie się nad taką osobą tak naprawdę zabiera życie opiekunowi. Nie mogą oni wyjść nawet na kilka godzin, ponieważ w tym czasie osoba chora może potrzebować jakiejś pomocy. Co innego, gdy wiele osób może się taką osobą opiekować. W tej sytuacji jest o wiele łatwiej i można wymieniać się obowiązkami tak, aby każdy miał swobodną możliwość układania własnego życia. Najłatwiej mówi się też osobom, które nigdy czegoś podobnego nie przeżyły i nie były postawione w takiej sytuacji.

Opieka nad osobami starszymi jest wielką odpowiedzialnością (sxc.hu)
Opieka nad osobami starszymi jest wielką odpowiedzialnością (sxc.hu)

Domy spokojnej starości

Podobnie jest w przypadku osób starszych. Znacznie lepsze warunki będą miały one w domu spokojnej starości. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze, ponieważ takie osoby mogą przebywać z osobami w podobnym wieku, korzystać z całodobowej opieki lekarskiej. Nie są też utrudnieniem dla swoich bliskich co w wielu sytuacjach jest dość dużym problemem dla samych osób w takim wieku. Oczywiście jeżeli są one całkowicie sprawne, nie mają chorób i funkcjonują niezależnie to nie ma żadnych podstaw, aby spędzały one czas w takich miejscach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat