Organizacja ceremonii pogrzebowej

W każdej rodzinie dochodzi do śmierci. Jest to nieodłączony element życia i dlatego powinniśmy się nastawić na to, że co pewien czas będziemy pogrążeni w smutku i żałobie. Jest to dla nas duże przeżycie, tym bardziej jeżeli to była nasza najbliższa rodzina. W takiej sytuacji nie możemy się jednak załamywać. W tej sytuacji musimy zadbać o to, żeby kochana przez nas osoba mogła spocząć w odpowiednich warunkach i być pochowana zgodnie z tradycją i ze wszystkimi honorami. Dlatego załamanie nie wchodzi w grę. Do przygotowania jest bardzo dużo. Przede wszystkim wiąże się to z koniecznością udania się domu pogrzebowego. Będą oni mogli zabrać ciało zmarłego do szpitalnego prosektorium. Tam będzie ono spoczywało do dnia pogrzebu. W następnej kolejności ważne będzie załatwienie miejsca na cmentarzu. W tym celu będziemy musieli odwiedzić parafię i księdza. Jeżeli znajdziemy odpowiednie miejsce na cmentarzu to będziemy mogli uiścić wszystkie opłaty – za kupno danego miejsca, za obsługę podczas ceremonii pogrzebu i za wynajem za kilkanaście najbliższych lat.

Formalności

Ważne jest też załatwienie wszystkiego z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jest to instytucja, która może wypłacić zasiłek pogrzebowy. Z reguły jest on wypłacany na poczet domu pogrzebowego. Z tej kwoty pobierane są opłaty za trumnę, karawan, obsługę pogrzebu, przechowanie ciała oraz wszystkie dodatkowe. Jeżeli zostaną jakieś kwoty pieniężne to zostają one wypłacone członkom rodziny. Następną rzeczą będą ubezpieczenia, które przysługują rodzinie. Są one bardzo ważne i dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby jak najszybciej je otrzymać. Dzięki nim będziemy mogli zadbać o nagrobki świętokrzyskie. Niestety są to rzeczy dość kosztowne. Nawet najprostsze z nich mogą kosztować kilka tysięcy złotych.

Nagrobek cmentarny (sxc.hu)
Nagrobek cmentarny (sxc.hu)

Stypa

Nie jest to jednak koniec wydatków. Jeżeli organizujemy pogrzeb to musimy jeszcze zamówić wieniec, zapłacić księdzu za prowadzenie mszy pogrzebowej, zapłacić organiście za oprawę muzyczną, grabarzowi za zabezpieczenie grobu oraz inne. Jeżeli nasza rodzina przyjechała z daleka to warto jest zorganizować stypę. Jest to impreza pożegnalna, na której możemy wspominać osobę zmarłą. Możemy się też upewnić, że wszyscy członkowie rodziny sobie poradzą z taką tragedią. Jak widać do załatwienia jest bardzo wiele rzeczy i spraw formalnych. Nie możemy się więc załamywać, bo w ten sposób nie uda się nam pochować bliskiej osoby w odpowiedni sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat