Organizacja pogrzebu i ostatnie pożegnanie

We wszystkich rodzinach dochodzi do śmierci osoby bliskiej. Jest to niezwykle przykre zdarzenie, ponieważ w jednej chwili osoba, którą widywaliśmy na co dzień. Nawet po długotrwałej chorobie nie jesteśmy w stanie przygotować się na taką wiadomość. Każdy z nas kiedyś umrze, ale i tak jest to a tyle duże przeżycie, że nie będziemy mogli pozbierać się po tym przez długie lata. Szczególnie jeżeli ktoś umiera przedwcześnie, a nie z powodu starości. Po śmierci kogoś bliskiego nie możemy się załamywać. Czeka nas przecież jeszcze konieczność uczczenia pamięci takiej osoby i zorganizowanie pogrzebu. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób będziemy mogli godnie pożegnać taką osobę i sprawić, że nie będziemy mieli wyrzutów, ze w jakikolwiek sposób zaniedbaliśmy jakieś działania. Jest to trudne, bo wiąże się z wieloma załatwieniami, na które nie zawsze musimy mieć siłę przy okazji takiej tragedii. Będą one jednak konieczne do załatwienia, bo bez tego nie uda się nam przeprowadzić pogrzebu.

Pogrzeb

Po śmierci bliskiej nam osoby konieczne jest wezwanie domu pogrzebowego. To właśnie oni będą potrafili zająć się większością rzeczy, które związane są z organizacją pogrzebu. Przede wszystkim zabiorą ciało i przechowają je aż do momentu pogrzebu. Rodzina musi udać się do urzędu stanu cywilnego, gdzie konieczne będzie zgłoszenie faktu, że dana osoba umarła. W ten sposób wydany zostanie odpis aktu zgonu, który będzie potrzebny do tego, abyśmy mogli pochować najbliższą nam osobę. Jeżeli uda się nam załatwić te sprawy to w następnej kolejności musimy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, abyśmy otrzymali zasiłek pogrzebowy, który pozwoli nam na zakup trumny oraz miejsca na cmentarzu. W momencie, gdy będziemy mieli te pieniądze to idziemy do księdza lub zarządcy cmentarza. Kupujemy tam miejsce, w którym taka osoba spocznie oraz opłacamy je na określony czas (z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu lat).

Płyta nagrobkowa (sxc.hu)
Płyta nagrobkowa (sxc.hu)

Nagrobki

Kolejnym ważnym krokiem będzie ustalenie daty pogrzebu, zapłacenie księdzu za posługę. Będziemy musieli powiadomić najbliższych oraz rodzinę o tym przykrym zdarzeniu. Jeżeli goście będą przyjeżdżali z daleka to konieczne będzie zorganizowanie stypy – w ten sposób będą oni mogli dojść do siebie, odpocząć po męczącym dniu i spokojnie wrócić do siebie. Pamiętajmy też o tym, że musimy uregulować rachunek związany z przyjęciem osoby zmarłej do domu pogrzebowego. Kupujemy tam również trumnę, kwiaty oraz wszystkie inne istotne rzeczy. Po kilku miesiącach czeka nas jeszcze dodatkowy wydatek – zakup pomnika. W tym celu będziemy musieli z kontaktować się z kamieniarstwo Łomża. Będziemy mogli wybrać taki pomnik i materiał jaki najbardziej nas będzie interesował. Najczęściej wykonywane są one z granitów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat