Praca elektromontera na drabinie

Praca elektromontera nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim wymagane są dość wysokie kompetencje, bo nie jest to praca przeznaczona dla osób, które mają tylko ogólne pojęcie z danej branży. Podczas montażu może wystąpić wiele nieprzewidzianych prac, z którym trzeba będzie poradzić sobie samemu, bo z reguły jest to stanowisko samodzielne. Na dodatek jest to praca w dość ciężkich warunkach, bo często wymaga korzystania z drabiny i pracy z uniesionymi rękoma. Jest to pozycja wymuszona, która przez dłuższy czas może być po prosu bardzo męcząca. Praca z prądem jest też niebezpieczna i może się okazać, że podczas montażu dojdzie do porażenia elektrycznego. Wiadomo, że tego rodzaju obrażenia są bardzo niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli więc chcemy pracować bezpiecznie to powinniśmy się zaopatrzyć w stosowny do tego sprzęt.

Drabina

Przede wszystkim podczas pracy na drabinie musimy wiedzieć jak zabezpieczyć się podczas wykonywania obowiązków z jej użyciem. Nie wszyscy wiedzą jaki rodzaj zastosować do różnych typów prac i z reguły wybierane są takie, które nijak się do tego nie nadają i mogą doprowadzić do problemów. Przede wszystkim powinna być ona taka, aby pracownik miał łatwy dostęp do miejsca, w którym musi coś wykonać. Nie może pracować ze skręconym ciałem lub w pozycji, która będzie wymagała zajmowania nienaturalnych pozycji. W ten sposób można bardzo łatwo stracić równowagę i spaść z drabiny. Nie powinniśmy też przez cały czas wchodzić i schodzić, bo może to narazić nas na większe ryzyko upadku. Dlatego każdy pracownik powinien mieć torby monterskie, które będą wygodne do obsługiwania za pomocą jednej ręki. W ten sposób nie będzie musiał on puszczać drabiny i jednocześnie bez problemy da radę korzystać z wymaganych narzędzi.

Prace monterskie mogą być niebezpieczne (sxc.hu)
Prace monterskie mogą być niebezpieczne (sxc.hu)

Bezpieczeństwo

Według przepisów bezpieczeństwa pracownik na drabinie powinien w jednym momencie mieć przynajmniej trzy punkty podparcia. Oznacza to, ze nie można wykonywać pracy z obiema rękami podniesionymi do góry – jedna z nich musi trzymać drabiny. Praca tylko za pomocą jednej ręki jest dość trudna, ale w ten sposób unikamy ryzyka związanego z upadkiem. Jeżeli będziemy stosowali się do takich zaleceń to ryzyko wypadku w pracy jest znikome i nie powinno zaprzątać naszej głowy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekceważyć temat – każdego roku dochodzi do wielu takich wypadków i może się przytrafić każdemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat