Praca i obowiązki lekarza weterynarii

Praca lekarza weterynarii jest niezwyklej trudna. Zbliżona jest do pozostałych specjalizacji medycznych, ale z tą różnica, że diagnostyka jest o wiele trudniejsza. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pacjentami są zwierzęta, które nie są w stanie udzielić wywiadu. Nie wiedzą więc dokładnie jakie są wszystkie objawy, a leczenie musi się odbywać jedynie na tych, które są widoczne. Oczywiście też przeprowadza się dodatkowe badania, ale ze względu na brak finansowania są one sporym nadwyrężeniem finansowym dla właścicieli. Dlatego niekiedy zmuszeni są oni do diagnostyki bez użycia specjalistycznego sprzętu medycznego. Pod względem biologicznym są one podobne do człowieka, chociaż posiadają wiele zmian, które mogą mieć zasadnicze znaczenie podczas leczenia. Przede wszystkim przy stosowaniu medykamentów. To co jest zjadliwe przez człowieka może być trujące dla zwierzęcia. Tym bardziej, że mamy do czynienia nie z jednym,a wieloma gatunkami, które tak bardzo się od siebie różnią.

Weterynaria

O ile ssaki są do siebie podobne to w przypadku gadów mogą mieć całkiem inną budowę, a weterynarz powinien poradzić sobie z leczeniem wszystkich pacjentów, którzy do niego trafiają. Co prawda też mają specjalność np. choroby psów i kotów, ale nie oznacza to, że są uprawnieni do leczenia tylko tych gatunków. Szczególnie ważne jest, aby opieką zostały otoczone zwierzęta juczne, które wykorzystywane są na roli. W takiej sytuacji konieczna jest szyba reakcja, ponieważ może dojść nawet do śmierci, co będzie ogromną stratą dla właściciela. Jest to nie tylko istota żywa, ale też zwierze, które zarabia pieniądze, które dla wielu ludzi są jedynym sposobem na utrzymanie się.

Problemy z racicami to częste problemy bydła (sxc.hu)
Problemy z racicami to częste problemy bydła (sxc.hu)

Korygowanie racic

W przypadku bydła bardzo dużym problemem są racice, które mogą stanowić poważne problemy zdrowotne. Dochodzi do takich schorzeń głównie przez niezbyt dobre warunki, które stosowane są do hodowli. Jeżeli mają one dużo swobody i mogą przebywać na wolnym powietrzu to samodzielnie ulegają starciu i nie stanowią problemu. Jeżeli jednak mają za mało ruchu i nie mogą naturalnie ścierać sobie racic. Jest to wbrew pozorom duży problem, który utrudnia poruszanie się i może powodować duży ból. Korekcja racic jest w tym przypadku wskazana, a jako, ze jest to zupełnie bezbolesne to również bywa dobrze znoszone przez zwierzęta. Taki zabieg możliwy jest do przeprowadzenia w ciągu zaledwie kilku minut co powoduje, że nie jest on również zbyt uciążliwy dla człowieka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat