Problemy komunikacyjne na polskich drogach

Każdego roku po drogach publicznych porusza się coraz to większa liczba samochodów. Jest to zjawisko zrozumiałe – zarabiamy coraz więcej i możemy pozwolić sobie na utrzymanie większej ilości samochodów. Z drugiej strony jest to zjawisko problematyczne, które sprawia, że pojawiają się dodatkowe utrudnienia komunikacyjne. Już teraz możemy zaobserwować zwiększone natężenie korków ulicznych. W przypadku dużych miast są one naprawdę dużym utrudnieniem, ponieważ mogą wydłużyć czas przejazdu nawet kilkukrotnie. Niestety nie jesteśmy w stanie tego ominąć, bo przecież musimy w jakiś sposób dotrzeć do pracy, szkoły czy na uczelnię. Problem ten dotyka zwłaszcza osoby, które zarabiają pieniądze poro wadząc samochód. Są to zawody takie jak kurierzy, dostawcy jedzenia, przedstawiciele handlowi. Przez duży ruch uliczny mogą po prostu zarobić mniej, bo nie uda się i zrealizować wszystkich zamówień czy dojechać do każdego z klientów.

Natężenie ruchu

Problemy te występują nie tylko na drogach, ale również na parkingach. Każda osoba, która ma własny samochód wie, że stanowi to ogromny problem. Czasami niezwykle trudno jest zaparkować gdziekolwiek. Największe trudności występują jednak w ścisłych centrach miast. Tak natężenie ruchu jest jeszcze bardziej problematyczne. Dlatego powinniśmy o tym pamiętać przed wyjazdem z domu. Być może uda się nam znaleźć stosowne miejsce na wcześniejszym odcinku, co pozwoli nam na zaparkowanie pojazdu. Wtedy będziemy musieli dojść pieszo do pożądanego miejsca, ale przynajmniej nie będziemy musieli objeżdżać całego miasta w celu odnalezienia jakiegokolwiek wolnego miejsca. W Polsce występuje stanowczo za mało miejsc parkingowych, które pozwalają na swobodne zatrzymywanie się. Powinny być budowane obiekty, gdzie swobodnie możemy zostawić swój samochód – nawet jeżeli postój będzie płatny.

Parkowanie samochodów to spory problem (sxc.hu)
Parkowanie samochodów to spory problem (sxc.hu)

Strefy płatnego parkowania

W niektórych miastach podjęto walkę z takim problemem. W ścisłych centrach miast występują strefy płatnego parkowania. Jest więc możliwość zatrzymania samochodu, ale będziemy musieli za to zapłacić. W ten sposób miejsca nie są zajmowane przez osoby, które mają zamiar stać tam przez cały dzień, ale przez takie, które naprawdę tego potrzebują. Można sobie pozwolić na godzinę postoju w takim miejscu, ale nikt nie zdecyduje się zapłacić za całą dniówkę. Jest to rozwiązanie jak najbardziej korzystne, które przywraca funkcjonalność centrów miast, gdzie najczęściej znajdują się wszelkie urzędy i instytucje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat