Problemy komunikacyjne i utrudnienia na parkingach

Każdy kierowca dobrze wie, że poruszanie się po publicznych drogach staje się z roku na rok coraz bardziej problematyczne. Jest to związane chociażby z tego powodu, że ciągle przybywa samochodów. Niektóre rodziny mają nawet kilka pojazdów, które przez cały czas znajdują się w ruchu. To wszystko sprawia, ze warunki na drogach mogą być utrudnione i może dochodzić do powstawania problematycznych korków. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, którzy w ten sposób zarabiają na życie. Są to między innymi handlowcy, którzy zarabiają prowizję od sprzedaży danego przedmiotu. Jeżeli nie uda się im dojechać do rodzin to po prostu nie będzie miał okazji, aby coś sensownie sprzedać. Jest to więc bardzo uciążliwe i może powodować naprawdę ogromną frustrację. Tym bardziej, gdy się nam wyjątkowo śpieszy, a na złość na ulicy doszło do wypadku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia. Jeżeli jednak wybraliśmy samochód jako środek transportu to powinniśmy wiedzieć, że do takich sytuacji może dochodzić.

Wolne miejsca na parkingach

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest problem ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych. Jest to szczególnie widoczne w centrach dużych miast. Bardzo rzadko mamy tam możliwość zatrzymać swój samochód, bo z każdej strony są już pozajmowane miejsca. Dzieje się tak przede wszystkim temu, że ludzie nie potrafią korzystać z takich miejsc prawidłowo. Nie są one przecież przeznaczone na długi pobyt a jedynie na chwilowe zatrzymanie się i załatwienie spraw w urzędach czy też aby zrobić szybkie zakupy. Całość powinna trwać maksymalnie kilkanaście minut i po tym czasie należałoby zwolnić zajmowane miejsce. Tymczasem wiele osób wykorzystuje takie miejsca jako postojowe w momencie, gdy idą do pracy. Zajmują więc takie miejsce przez osiem godzin lub więcej i tym samym wstrzymują ruch w całym centrum miasta.

Standardowy parking (sxc.hu)
Standardowy parking (sxc.hu)

Działania zaradcze

Na szczęście wiele miast postanowiło rozwiązać tego rodzaju problemy. Osiągnięto to przede wszystkim za pomocą wprowadzenia płatnych stref parkowania. Teraz możliwe jest zatrzymanie samochodu, ale za uprzednim uiszczeniem opłaty postojowej. Nie jest ona wysoka, ale w skali całego dnia jest to spory wydatek, na który z całą pewnością nikt z nas się nie godzin. Dlatego jest to rozwiązanie idealna. Powstają też place, na których zainstalowane są systemy parkingowe. Pozwala one na zatrzymanie samochodu, ale przy wyjeździe będziemy musieli zapłacić, aby móc podnieść szlaban. W ten sposób eliminuje się czynnik ludzki i utrzymanie takiej infrastruktury jest zdecydowanie tańsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat