Próchnica – problemy dotyczący nas wszystkich

Próchnica i paradontoza to powszechny problem społeczności. Na problemy stomatologiczne cierpi niemal 100% ogólnej populacji, a wyjątkiem nie są nawet małe dzieci. Jest to duży kłopot, który w przyszłości może jeszcze bardziej się rozwijać. Skąd tak wielkie problemy z zębami? Przede wszystkim przez dostępność niezdrowych produktów spożywczych oraz nieodpowiednie dbanie o higienę zębów. Przede wszystkim należy wiedzieć w jaki sposób dochodzi do powstawania ubytków tzn. próchnicy. Jest to choroba bakteryjna, która nasila się pod wpływem cukrów. Bakterie żyjące w jamie ustnej posilają się właśnie cukrami, co powoduje przez nie wytwarzanie kwasu, który jest w stanie rozpuścić szkliwo i spowodować dziurę. Im więcej słodyczy będziemy spożywali tym większe będą problemy. Musimy wiedzieć jednak, że nie tylko w czekoladzie czy słodzonych napojach występują związki powodujące takie problemy. Mowa tutaj o każdym cukrze, czyli również występującej w owocach fruktozie czy też skrobi, która jest składnikiem np. ziemniaków.

Higiena jamy ustnej

Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Jeżeli będziemy na bieżąco oczyszczać jamę ustną z bakterii oraz resztek cukrów to tym lepiej. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dużej mierze ograniczyć problemy z uzębienie mi zachować zdrowie na długi czas. Podstawą jest ich szczotkowanie. Do tego celu można wykorzystać szczoteczkę klasyczną lub też elektryczną (w zależności od dostępności oraz od preferencji). Dzięki temu jesteśmy w stanie usuwać resztki pokarmowe z zębów, zmniejszając jednocześnie liczbę bakterii zamieszkujących w jamie ustnej. Ważne znaczenie ma też pasta, którą będziemy stosować. są związki, które są wstanie zabezpieczyć szkliwo przed wspomnianym wyżej kwasem. Jest to przede wszystkim fluorek, który może występować pod różnymi postaciami. Oprócz tego warto jest stosować też nic dentystyczną, która bardzo często jest zupełnie pomijana. Jest to oczywisty błąd, który może kosztować nas zepsucie nie jednego, ale dwóch zębów jednocześnie.

zęby_szczoteczka 2
Mycie zębów to podstawa pielęgnacji (sxc.hu)

Protezy czy implanty stomatologiczne?

Nicie dentystyczne służą do oczyszczania przestrzeni między zębowych. Każdy ząb jest oddzielony wąską szczelinką, w której mogą zalegać resztki pokarmowe. W nich zaś bakterie, które będą powodowały psucie się zębów. Ich regularne usuwanie i oczyszczanie może sprawić, że nie będziemy mieli takich problemów. Ostatnią rzeczą, która w prosty sposób jest w stanie zadbać o stan naszych zębów jest płyn do płukania jamy ustnej. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli nigdy problemów z zębami. Możemy je stracić na wiele innych sposobów np. w wyniku urazu mechanicznego. W takim przypadku zaleca się uzupełnienie takiego braku np. za pomocą protezy. Dla wielu osób są one jednak niezbyt komfortowe i zbyt niepewne do tego, aby z nich korzystać. Zamiast tego wolą stosować implanty, które z kolei są droższe i nie każdy będzie w stanie wydać taką kwotę na taki zabieg. Jest to jednak najlepsza i najbardziej komfortowa metoda wypełnienia braków uzębienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wypowiedz się na ten temat